Ogrzewanie kominkowe w domu to doskonała alternatywa dla tradycyjnych kaloryferów czy kotłów. Może okazać się bardziej wydajne, dodatkowo ogień w kominku potrafi stworzyć niezwykły klimat szczególnie podczas mroźnych wieczorów.

Decydując się na ogrzewanie kominkowe trzeba jednak spełnić kilka podstawowych warunków, które mają znaczny wpływ na pracę komina. Jest to między innymi właściwie wykonany układ odprowadzania dymu, a także wybór odpowiedniego miejsca na kominek i właściwe ustawienie przewodu doprowadzającego powietrze do spalania.

Co to jest ogrzewanie kominkowe?

Centralne ogrzewanie w domu teoretycznie wymaga montażu kotła, jednak jeśli posiada się w domu kominek, można z tego kotła zrezygnować. Dzięki ogrzewaniu za pomocą ciepłego powietrza i dobraniu odpowiedniej instalacji możliwe jest ogrzanie w ten sposób całego domu, a jednocześnie zaoszczędzenie sporej ilości pieniędzy.

Kominek
Kominek

Drewno jest najtańszym paliwem, dlatego ogrzewanie kominkowe to najbardziej przyjazny dla portfela sposób ogrzewania domu. Istnieje także możliwość zakupu kominka z płaszczem wodnym, czyli urządzeniem, które wyglądem przypomina zamknięty wkład kominkowy, jednak działa jak kocioł.

Wyposażenie wkładu w wymiennik ciepła pozwala nie tylko na zasilenie instalacji ogrzewania, ale także na przygotowanie ciepłej wody użytkowej. Jest to nieco droższa wersja ogrzewania kominkowego, ale niewątpliwie wielofunkcyjna, dlatego wciąż zyskuje wielu zwolenników.

Jak rozprowadzić ogrzewanie kominkowe?

Pierwszą kwestią jest wybór takiego miejsca na kominek, by uniknąć problemów z ciągiem kominowym występujących przy łączeniu przewodów pod kątem 90°. Powietrze do kominka najlepiej będzie doprowadzać bezpośrednio spoza domu za pomocą specjalnego przewodu.

Powinien mieć on średnicę nie mniejszą nić 160 mm oraz być wyposażony w przepustnicę umożliwiającą zamknięcie wylotu powietrza, co pozwoli na uniknięcie strat ciepła. Ważne także, by powietrze nie było zasysane z garażu czy piwnicy, gdzie prawdopodobnie znajdują się zanieczyszczenia.