Jak przewozić zwierzęta i o czym należy pamiętać?

Przewóz zwierząt może okazać się kłopotliwy, szczególnie jeśli w planach mamy wielogodzinną podróż, czasem obejmującą nawet lot samolotem czy jazdę pociągiem. O ile wyjeżdżając za granicę musimy pamiętać o takich kwestiach jak zrobienie wszystkich potrzebnych badań pupilowi, zaszczepienie go i wyrobienie mu paszportu, o tyle w granicach kraju problem jest jedynie sam przewóz.

Sposób przewozu zależny jest od wagi i wielkości pupila oraz od przepisów obowiązujących w samolocie czy pociągu. Jednak obojętnie jaki sposób podróży wybierzemy, czy będzie to statek, pociąg czy nawet samochód, najbardziej uniwersalnym i często też najlepszym rozwiązaniem z pewnością okaże się transporter.

Pies w samochodzie
Pies w samochodzie

Na co zwrócić uwagę przy zakupie transportera dla kota lub psa?

Obojętnie, czy zamierzamy przewozić psa czy kota, przy wyborze transportera należy zwrócić uwagę na kilka kwestii. Pierwszą z nich jest materiał, z którego wykonano transporter. O ile w przypadku transportera dla psów praktycznie każdy sięga po plastikowe kontenery lub specjalne torby, właściciele kotów często niesłusznie wybierają transportery wiklinowe.

Co prawda mają one tę zaletę, że mogą służyć nie tylko do przewozu kota, ale także jako legowisko, cechuje je jednak nietrwałość i podatność na zniszczenia. Najlepiej wybrać więc transportery plastikowe, z metalowymi drzwiczkami, ponieważ są solidne i komfortowe zarówno dla właściciela, jak i dla przewożonego zwierzęcia. Alternatywą może być także specjalna torba, która nie tylko będzie przewiewna, ale także lekka i nie nastręczy większych problemów przy transporcie.

W przypadku kontenerów ważnym aspektem są drzwiczki. Muszą być solidne i nie otwierać się zbyt łatwo, ponieważ wtedy istnieje ryzyko, że pupil samodzielnie zdoła się wydostać z budki. Ostatnią kwestią, którą warto mieć na uwadze, jest oczywiście wielkość transportera. Szczególnie podczas długiej podróży ważne jest, by zwierzak miał dużo miejsca, jednak najlepiej unikać największych dostępnych w sklepach transporterów, ponieważ są bardzo nieporęczne i niewygodne do noszenia.