Drukowanie przestrzenne za pomocą drukarki 3D

Popularność drukarek 3d staje rośnie. Coraz więcej się o nich słyszy, a nawet pojawiły się modele przenośnych drukarek 3d w wersji mini, które swoim wyglądem przypominają zwykły długopis. W temacie tradycyjnych drukarek 3d także mamy do wyboru coraz więcej modeli, które otwierają przed użytkownikami całkiem nowe możliwości przestrzennego drukowania przedmiotów, które dodatkowo można samodzielnie zaprojektować według własnych potrzeb.

Kiedyś trudno byłoby sobie wyobrazić urządzenie, które potrafi wydrukować zaprojektowany przez nas przedmiot- dzisiaj drukarki 3d dają nam taką możliwość.

Drukowanie 3D
Drukowanie 3D

W jaki sposób działa taka drukarka?

Wiele osób zadaje sobie pytania jak działają drukarki 3d. Przede wszystkim są to urządzenia, za pomocą których można wykonać przedmiot, który wcześniej zostanie przez nas zaprojektowany w oprogramowaniu typu CAD.Projekt jest eksportowany do urządzenia, a następnie drukarka za pomocą specjalnej głowicy precyzyjnie nanosi kolejne warstwy tworzywa sztucznego, aby stworzyć przedmiot.

Dostępne są różne technologie drukowania. Najpopularniejszą i najtańszą technologią jest drukowanie z plastiku. Drukowanie z tego tworzywa jest relatywnie szybkie, a finalnie wykonany przedmiot charakteryzuje się sporą wytrzymałością.

Alternatywą dla FDM jest SLA, czyli bardzo precyzyjny druk 3d wykorzystujący żywicę. Trzecią możliwością jest CJP, gdzie możliwe jest także drukowanie w kolorze dzięki gipsowi proszkowemu. Wybór tworzywa, z jakiego będziemy drukować w dużej mierze jest uzależniony od tego, do jakiego celu taka drukarka jest nam potrzebna.

Niektóre modele drukarek mogą drukować tylko za pomocą jednego materiału, inne pozwalają na użycie kilku. Wszystko zależy od przeznaczenia, ale też i tego na jaką skalę chcemy drukować przedmioty.

Czym jeszcze różnią się między sobą drukarki i na co warto zwrócić uwagę?

Z pewnością różnią się między sobą łatwością obsługi. Wiele zależy od oprogramowania, które steruje pracą drukarki. Urządzenia te różnią się także między sobą prędkością drukowania, grubością nanoszonej warstwy tworzywa, a także wielkością i dostępną przestrzenią roboczą. Większa drukarka to większa przestrzeń drukowania, a to z kolei możliwość drukowania przedmiotów znacznie większych rozmiarów.

Jeżeli jesteście zainteresowani zakupem materiałów do druku 3D to zachęcamy do odwiedzenia strony Grupy Azoty.