Oglądając programy przyrodnicze ukazujące niezwykły podwodny świat, niejedna osoba marzy o tym, by kiedyś zobaczyć te piękne widoki na własne oczy. Niektórzy zaczynają zatem przygodę z nurkowaniem na wakacjach, na przykład w Egipcie. Często można skorzystać z jednorazowej oferty instruktorów i pod ich okiem zejść pod wodę. Wiele osób tak właśnie połknęło bakcyla nurkowania. Warto wiedzieć, że nie trzeba wyjeżdżać za granicę, by nauczyć się nurkować.

Jak zacząć nurkowanie

Każdy, komu marzy się nauka nurkowania, powinien przejść podstawowy kurs. W wielu miastach istnieją centra nurkowania oferujące kursy na różnym poziomie. Zanim wybierze się szkółkę, warto dokładnie poznać jej ofertę – ilość godzin kursu, referencje, przygotowanie kadry instruktorskiej oraz sprzęt, jakim dysponuje.

Często bardzo cenne w takiej sytuacji są po prostu opinie znajomych, którzy przygodę z nurkowaniem zaczęli wcześniej. Każdy żółtodziób musi oczywiście rozpocząć od kursu podstawowego, czyli tzw. Open Water Diving ( OWD). Kursanci zaczynają od zajęć teoretycznych, następnie ćwiczą na basenie i dopiero po takim przygotowaniu mogą spełnić marzenia o zgłębianiu tajemnic mórz i oceanów.

Nurkowanie
Nurkowanie

Jak wybrać sprzęt

Na początek każdy powinien zaopatrzyć się w podstawowy sprzęt do nurkowania, czyli płetwy, maskę i specjalną rurkę zwaną fajką. Wypożyczenie pozostałych elementów sprzętu zazwyczaj jest wliczone w cenę kursu.

Ważne jest, aby przy zakupie podstawowego oprzyrządowania skorzystać z pomocy profesjonalisty, który podpowie, jak odpowiednio dobrać maskę czy płetwy. Lepiej nie ryzykować i nie kupować sprzętu do nurkowania na targowiskach, marketach czy przez internet. Najlepiej udać się do sklepu specjalistycznego ( często takie działają przy szkółkach nurkowania) i zaufać doświadczonemu sprzedawcy.

Kto może nurkować

Nurkowanie to przygoda, którą mogą cieszyć się ludzie w różnym wieku. Naukę nurkowania mogą zacząć już dzieci, które ukończyły 10 lat, jak też seniorzy. Nie trzeba mieć karty pływackiej, a nawet umieć pływać ( choć niektóre szkółki wymagają tej umiejętności).

Ważny jest oczywiście stan zdrowia, dlatego, dla własnego bezpieczeństwa, należy zrobić badania, czy nie ma przeciwwskazań do nurkowania. Warto także zaznaczyć, że osoby z wadą wzroku nie muszą się martwić, że bez okularów nie zobaczą piękna podwodnego świata, ponieważ w masce jest możliwość zamontowania odpowiednich szkieł korekcyjnych.