Osoby, które dopiero poznają tajniki nurkowania, ale i te bardziej zaawansowane znajdą wiele atrakcyjnych miejsc w Polsce. Bardzo ciekawe akweny zapewniające niesamowite wrażenia przy poznawaniu podwodnego świata można znaleźć na Kaszubach czy na Mazurach. Wiele osób marzy jednak o ciepłych wodach mórz i oceanów, w których pływają egzotyczne, kolorowe i niespotykane w naszym klimacie stworzenia. Bardzo atrakcyjne tereny do nurkowania są na Malcie, Cyprze czy na Teneryfie, a poza Europą dużą popularnością cieszy się Egipt i Tajlandia.

Zmiany klimatyczne

Niestety zmiany klimatu na Ziemi, spowodowane w dużej mierze niszczycielską działalnością człowieka, mają bardzo duży wpływ także na turystykę. Klimat w Europie staje się coraz bardziej gorący i suchy, co wpływa na zmiany poziomy wody.

Gdy na jednych terenach wody zaczyna brakować, inne zmagają się z problemem powodzi, gdyż na skutek ocieplenia klimatu topnieją lodowce. W związku z tym zmieniają się także warunki do nurkowania. Niektóre atrakcyjne do tej pory dla nurków tereny nie przyciągają już tylu miłośników podwodnej przygody.

Zmiana klimatu
Zmiana klimatu

Największa atrakcja nurków zagrożona

Marzeniem wszystkich nurków jest podziwianie mieniącej się kolorami i tętniącej życiem rafy koralowej. Niestety ten niezwykły cud natury jest szczególnie wrażliwy na zmiany klimatyczne i zanieczyszczenia.

Turystyka nurkowa jest podstawowym źródłem dochodów dla krajów karaibskich i azjatyckich, które obecnie bardzo dotkliwie odczuwają zmniejszenie zainteresowania turystów ich regionem, co jest skutkiem niszczenia raf koralowych. Szacuje się, że zmiany klimatu na Ziemi spowodowały utratę 25 procent istniejących raf.

Niektórzy naukowcy twierdzą, że na skutek zmian klimatycznych rafy koralowe giną dwadzieścia razy szybciej niż lasy tropikalne. Dochodzi do tego niszczycielska działalność człowieka, który nie zawsze potrafi uszanować piękno przyrody i schodząc pod wodę, przyczynia się do zagłady tego niezwykłego świata.

Przewidywania naukowców są bardzo pesymistyczne, gdyż twierdzą oni, że w ciągu kolejnych kilku lat zniszczeniu ulegnie 70% istniejących raf koralowych. Każdy, kto marzy o nurkowaniu wśród wspaniałych, barwnych raf powinien się zatem pospieszyć.