Od rodzaju karmy, jaką serwujemy swojemu zwierzakowi, zależy wiele: jego samopoczucie, zdrowie, kondycja wygląd i znacznie więcej. Właściciele często zastanawiają się, który rodzaj karmy będzie najlepszy dla ich zwierzaka. Karma sucha dla kota, czy karma mokra dla kota? A może dobrym rozwiązaniem jest ich mieszanie? Sprawdźmy.

Żywienie kota – co potrzebne jest małemu mruczkowi?

Żywność kota w warunkach naturalnych jest dość specyficzna. Nasi kudłaci przyjaciele piją niewiele, a główne źródło ich pożywienia stanowią ptaki i gryzonie. Dzięki temu ich dieta bogata jest w taurynę. Jeśli chcemy samodzielnie przygotowywać zwierzakowi mięsne posiłki, będziemy musieli do nich dodawać tę substancję. Dlatego wielu właścicieli kotów decyduje się na zakup gotowej już karmy.

Karma sucha dla kota – rozwiązanie najpopularniejsze

Sucha karma jest znacznie tańsza od mokrej i zdecydowanie mniej wymagająca w podaniu. Kot spożywający suchą karmę musi posiadać stały dostęp do wody, gdyż zawiera ona jej tylko 10%. Karma sucha jest bardziej skondensowana. Dostarcza zwierzakom wszystkich niezbędnych składników odżywczych, a także pozytywnie wpływa na stan ich uzębienia. Chrupki podczas gryzienia usuwają kamień nazębny.

Stosowanie jedynie suchej karmy może jednak powodować problemy z nerkami u kota. Koty nie piją zbyt często i jeśli nasz włochaty przyjaciel nie uzupełnia płynów, może to powodować liczne problemy. Nie można również dopuścić do tego, aby kot uzależnił się od jednego typu karmy, gdyż jej wycofanie z półek sklepowych może przyczynić się do choroby zwierzęcia.

Mokra karma dla kota – dlaczego warto stosować?

Dobrej jakości mokra karma nie jest tania. Najlepsze zwierają duże ilości mięsa oblane sosem i galaretką. Jest lekka i lepiej przyswajalna dla kota. Dostarcza jednak mniej energii, co powoduje, że kot musi spożywać większe jej ilości.

Najlepszym rozwiązaniem jest zatem stosowanie suchej karmy i uzupełnianie jej mokrą. Miejscem, gdzie znajdziemy szeroki wybór różnych rodzajów karm, jest między innymi internetowy sklep zoologiczny Apetete.