Pokrycia dachowe

Dach jest niezwykle ważnym elementem domu. Może nie tylko zabezpieczać budynek przed wiatrem, deszczem czy śniegiem, ale również stanowić ozdobę całej bryły. Przy budowie domu pojawia się więc pytanie, czym pokryć dach.

Wybór powinien być uwarunkowany nie tylko kwestiami finansowymi, ale także rodzajem powierzchni dachowej, estetyką oraz ciężarem, jaki może utrzymać konstrukcja dachowa. W sklepach dostępnych jest wiele pokryć dachowych, co pozwala na znalezienie optymalnego rozwiązania dla każdego domu.

Pokrycia dachowe
Pokrycia dachowe

Gonty bitumiczne – alternatywne okrycie dachowe

To znane również pod nazwą gontów papowych pokrycia dachowe składające się z odpowiednio uformowanych pasów papy asfaltowej. Ze względu na niską cenę i łatwość montażu cieszą się ogromną popularnością. Choć wyglądem przypominają przylegające do siebie dachówki, są znacznie lżejsze i można nimi pokrywać nawet bardzo wymagającą powierzchnię.

Będą więc doskonałym rozwiązaniem przy wszelkiego rodzaju remontach czy konserwacji dachu. Prócz niskiej ceny gonty wyróżnia także różnorodność. W sklepach znajdziemy wiele rodzajów gontów – w różnych kolorach i kształtach, czasem dodatkowo pokryte posypką, która sprawia, że dach będzie miał kilka odcieni.

Gonty są na tyle łatwe w montażu, że można pokryć nimi dach samemu, bez specjalnej ekipy, bez znacznego nakładu pracy czy obszernej wiedzy dotyczącej kładzenia pokryć dachowych.

Dachówki

Jest to najbardziej tradycyjne pokrycie dachowe. Za najbardziej solidne wciąż uchodzą dachówki ceramiczne. Jest to jednak rozwiązanie najdroższe, szczególnie jeśli zastosowana zostanie warstwa podwójna. Dodatkowo dachówki mają dużą wagę, mogą więc stanowić znaczne obciążenie dla dachu.

Wyglądają za to pięknie i świetnie nadają się również do pokrywania powierzchni o skomplikowanych kształtach. W sklepach można znaleźć jeszcze dachówki cementowe, które wyglądem praktycznie nie różnią się od ceramicznych, za to są zdecydowanie lżejsze i tańsze. Przy dachach o prostej geometrii świetnie sprawdzą się za to niedrogie i lekkie blachodachówki.