Kurz – problem w każdym domu

Kurz w domu jest nieestetyczny, ale także szkodliwy dla zdrowia. Składa się bowiem nie tylko z piachu czy drobnych cząsteczek ciał lub roślin – znajdują się w nim również roztocza.

Warto więc zadbać o to, by było go jak najmniej. Chociaż nikt jeszcze nie wymyślił całkowicie skutecznego i trwałego rozwiązania tego problemu, istnieje kilka sposobów na to, jak pozbyć się kurzu w domu, przynajmniej w największym możliwym stopniu.

Jakość powietrza

Ważne, by jak najczęściej wietrzyć pomieszczenia, najlepiej co kilka godzin, aby powietrze pozostawało świeże. Warto także zatroszczyć się o prawidłową wentylację, szczególnie w kuchni czy łazience i dopilnować, by wyziewy z tych pomieszczeń nie rozprzestrzeniały się po całym domu.

W mieszkaniu nie powinno być ani zbyt wilgotno, ani za sucho, bo takie warunki również sprzyjają gromadzeniu się kurzu. Warto więc używać nawilżaczy powietrza i to najlepiej takich z filtrami, bo potrafią one pochłonąć nawet trzy czwarte drobnoustrojów zgromadzonego w pomieszczeniach.

Kurz

Kurz

Regularne porządki

Jak pozbyć się kurzu? Nie ma lepszej metody niż dokładne sprzątanie pomieszczeń. Prócz standardowego odkurzania podłogi, należy co najmniej raz w tygodniu potraktować odkurzaczem wszelkie narzutki czy okrycia mebli. Dodatkowo co najmniej dwa razy w roku powinno się trzepać dywany, co w znacznym stopniu pozwoli wyeliminować niepożądany kurz i zgromadzone w nim drobnoustroje.

To samo tyczy się trzepania tapicerowanych mebli, które uprzednio warto przykryć wilgotnymi kawałkami materiału. Dzięki temu po trzepaniu kurz nie będzie wzbijał się w powietrze, tylko osiądzie na płótnie. Przy odkurzaniu dobrze też wrócić uwagę na opcję zasysania powietrza, ponieważ w niektórych urządzeniach kurz może z powrotem dostać się do pomieszczenia za pomocą otworu wdechowego.

Dodatkowo nie należy zapominać o przecieraniu wszystkich szafek czy półek zwilżoną szmatką, a przedmioty szczególnie zbierające kurz, takie jak książki czy figurki, najlepiej przechowywać w oszklonych regałach.