Choć przywędrowała do nas ze wschodu, uważana jest powszechnie za typowo polską roślinę. Omyłkowo określana mianem zboża, należy w rzeczywistości do gatunku rdestowatych. Choć obecna w naszej kuchni od wielu wieków, dopiero od niedawna zaczyna się głośno mówić o jej niezwykłych właściwościach. Ile zdrowia kryje w sobie owoc gryki?

Gryka
Gryka

Dużo dobrej jakości protein

Jedną z cech wyróżniających grykę na tle popularnych zbóż jest wysoka zawartość dobrej jakości białka, która – w zależności od klimatu, w jakim roślinę uprawiano – sięga od 10 do nawet 18%. Dane wskazują, iż białko gryki aż w 80% odpowiada wzorcowemu dla potrzeb człowieka białku jaja kurzego. W jego składzie znajdują się przede wszystkim bardzo ważne aminokwasy egzogenne. Kasza gryczana prażona w 100 g suchego produktu zawiera ich wystarczającą ilość, aby w pełni pokryć dzienne zapotrzebowanie przeciętnego człowieka. Zarówno ilość białka, jak i jego skład, sprawiają, że gryka obniża poziom złego cholesterolu (frakcji LDL) oraz podnosi poziom tego dobrego (HDL). Bardzo ważne jest to, że białko gryki nie zawiera żadnych frakcji glutenu, dzięki czemu produkty gryczane są bezpieczne zarówno dla osób cierpiących na miażdżycę, jak i na celiakię.

Błonnik i węglowodany złożone

Choć zawartość białka w gryce jest bardzo (jak na roślinę) duża, podstawowym makroskładnikiem czerpanym z produktów gryczanych są węglowodany, w tym przede wszystkim węglowodany skrobiowe. Skrobię zalicza się do węglowodanów złożonych, a więc takich, które podczas trawienia są powoli rozkładane na cukry proste, nie wywołując tym samym nagłego skoku insuliny. Spożywanie węglowodanów złożonych zalecane jest nie tylko osobom cierpiącym na cukrzycę, poza nielicznymi wyjątkami powinny one stanowić 100% wszystkich węglowodanów spożywanych przez nas w ciągu całego dnia.

Gryka, zwłaszcza w postaci kaszy gryczanej, dostarcza również sporej ilości błonnika pokarmowego. W 100 g suchego produktu jest go aż 6 g, czyli ok. 25% dziennego zapotrzebowania. Błonnik również działa stabilizująco na poziom cholesterolu, a dodatkowo zapewnia uczucie sytości na długo po posiłku, co jest szczególnie ważne dla osób walczących z nadwagą.

Nienasycone kwasy tłuszczowe

Na polskim rynku produkty z gryki dostępne są pod wieloma różnymi postaciami. Większość z nich posiada w swojej ofercie firma Melvit – producent kaszy gryczanej, płatków, otrąb, a nawet mąki. Każdy z tych produktów, oprócz doskonałej jakości białka i węglowodanów, zawiera pewną ilość nienasyconych kwasów tłuszczowych – niezwykle ważnego składnika naszej codziennej diety.