Produkcja piwa od wielu lat kusi niejednego amatora tego trunku. Na pozór wydaje się prosta, ale po zagłębieniu się w jej tajniki, okazuje się, że nie ma ona nic wspólnego choćby z wyrobem wina. W związku z tym trzeba być przygotowanym na naukę naprawdę wielu nowych czynności.

Jak powstaje piwo?

Aby mówić o własnym browarze, trzeba najpierw poznać zasadę jego powstawania. Nie da się przecież warzyć piwa, nie wiedząc, skąd pochodzi. Trunek ten to nic innego jak sfermentowany słód jęczmienny, który następnie wzbogaca się chmielem. Brzmi dość prosto, ale warto zaznaczyć, że w piwowarstwie dopuszcza się wykorzystywanie innych zbóż, takich jak pszenica czy żyto.

Wróćmy jednak do procesu powstawania tego trunku. Kiedy już zakończy się fermentacja, uzyskany płyn oddziela się od pozostałości zboża, a następnie poddaje chmieleniu. Po jego zakończeniu piwo rozlewa się do butelek, korkuje oraz odstawia. Powinny one pozostawać w ciemnym oraz suchym miejscu przez okres trzech tygodni, choć niektóre gatunki powinny leżakować nawet i pół roku.

Linia do produkcji piwa – co zawiera?

Znamy już sposób powstawania piwa, w dość ogólnym wydaniu, ale wystarczającym do tego, aby pomówić o urządzeniach, które konieczne są do jego powstawania. Pierwszym z nich jest fermentator, w którym trunek pozostaje w pierwszych tygodniach. Jego minimalna wielkość to ok. 10l, ale kiedy myślimy o produkcji piwa na szerszą skalę, jego rozmiar może zwiększyć się nawet i do 100l.

W nawet niewielkim browarze nie może zabraknąć garnków, w których gotowana będzie woda wraz ze słodem. Ważne są również butelki, które powinny być zawsze czyste oraz wyparzone. Nie wolno nam również zapomnieć o kapslownicy do butelek, która przy produkcji piwa jest obowiązkowa.

Reasumując, urządzenia do produkcji piwa to temat dość szeroki. Na sam początek wystarczy ich tylko kilka, a wraz z rozwojem browaru będzie trzeba pomyśleć o ich większych odpowiednikach.