Inwestowanie, zwiększanie kapitału, mnożenie zysku – są to tematy, które spędzają sen z powiek wielu przedsiębiorczych osób. W czasach niepewności można bardzo wiele zyskać, ale także bardzo wiele stracić. Co zrobić, aby znaleźć się w drugiej grupie? Wybraliśmy 5 najważniejszych książek dla początkujących inwestorów, które pomogą znaleźć odpowiedź na to pytanie.

Książki o inwestowaniu dla początkujących

Bogaty ojciec, biedny ojciec R.Kiyosaki

Jedna z najpopularniejszych, o ile nie najpopularniejsza książka o inwestowaniu. Oparta o historię autora dorastającego ze swoim ojcem i ojcem jego przyjaciela pokazuje na zasadzie kontrastu dwa skrajne poglądy na zarabianie pieniędzy. Porusza takie kwestie, jak nauka w szkole, jej rola w życiu, podstawy zarabiania i wydawania pieniędzy – jednym słowem podstawowa wiedza, stanowiąca fundament wychowania dla skutecznego inwestora. Choć książka została opublikowana po raz pierwszy w 1997 roku, to wiedza, która jest w niej zawarta zawsze będzie aktualna i nigdy nie ulegnie przedawnieniu.

 

Inteligentny inwestor: najlepsza książka o inwestowaniu wartościowym B.Graham

„Inteligentny inwestor” Benjamina Grahama został po raz pierwszy opublikowany w 1949 roku i od ponad 70 lat treść tej książki wychowuje kolejne pokolenia największych inwestorów. Jak wykorzystywać emocje w procesie podejmowania decyzji inwestycyjnych? Zawarta w książce odpowiedź na to pytanie jest drogowskazem w poruszania się po rynkach finansowych. Dzięki niej nie ulegniesz emocjom i nie wycofasz się z inwestowania zaraz po pierwszych zmianach notowań. Najnowsza edycja została zaktualizowana o dane dotyczące współczesnych rynków, a także komentarz i przypisy dziennikarza finansowego Jasona Zweiga. Książka sprzedana w ponad milionie egzemplarzy na całym świecie, zatwierdzona przez różnych ekspertów branżowych i publikacje.

Dobre książki o inwestowaniu

Na sposób Warrena Buffeta Robert G. Hagstroma

Kolejna z książek dotykająca postaci wspomnianego wcześniej Warrena Buffetta. Hagstrom przedstawia karierę amerykańskiego inwestora przytaczając rzeczywiste przykłady technik inwestycyjnych oraz zestawienia akcji, które Buffett kupował przez lata. W myśl zasady „ucz się na czyichś błędach” na pewno powinieneś sięgnąć po tę pozycję, w końcu na czyich błędach można nauczyć się lepiej inwestować, niż na błędach Warrena Buffeta?

Błądząc po Wall Street: dlaczego nie można wygrać z rynkiem B.Malkiel

Jeśli Graham nauczy cię, w jaki sposób  wykorzystywać emocje, Burton Malkiel pokaże Ci na co jeszcze zwrócić uwagę podczas inwestowania. Ekonomista z Princeton twierdzi, że rynki wykazują efektywność, ponieważ ludzie analizują wartość firmy. W skrócie – cena akcji odzwierciedla jej obecną wartość i zmieni się pod napływem nowych informacji.

Książka została po raz pierwszy opublikowana w 1973 roku, ale zaktualizowane wydania dodały współczesne tematy. Należą do nich fundusze giełdowe i techniki inwestycyjne, takie jak smart beta.

Zwykłe akcje, niezwykłe zyski oraz inne dzieła P.A. Fisher

Ostatnia pozycja w naszym zestawieniu, ale niezwykle istotna. Pod jej wpływem Warren Buffet zmienił swoją strategię inwestycyjną. Książka prezentuje praktyczne podejście do biznesu i choć jest nieco trudniejsza w odbiorze od pozostałych, to można w niej znaleźć wiele przydatnych technik, analiz oraz komentarzy. Idealna dla tych, którzy nieco liznęli już teorii i praktyki inwestycyjnej.