Jak przygotować dziecko na pierwszą wizytę u dentysty?

Doświadczenie podczas pierwszych wizyt u dentysty będą miały duży wpływ na nasze kolejne już w życiu dorosłym. Jeśli chcemy uniknąć traum i obaw przed odwiedzeniem specjalisty, powinniśmy odpowiednio przygotować nasze dziecko na to, jak będzie wyglądać jego pierwsza wizyta u dentysty.

Pierwsza wizyta u dentysty – wcale nie musi być taka straszna

Dzieci uczą się od swoich rodziców obserwując ich. Jeśli zatem mamy przykre doświadczenia związane ze stomatologiem, to nie demonstrujmy ich przy dziecku. Zatroskanie, przerażenie, czy też obawa z wizyty u stomatologa, bez wątpienia przełoży się również na nastrój dziecka i jego podejście do lekarza. Jeśli maluch zobaczy przerażonego rodzica przed wizytą u dentysty, to będzie starał się naśladować podobne zachowanie. Niektórzy rodzice posuwają się do tego, że straszą swoich podopiecznych wizytą u lekarza.

 

Leczenie zębów dzieci Rzeszów Nie należy tego w żadnym przypadku robić, gdyż może to spowodować jeszcze większy strach przed jego odwiedzeniem. Przed wizytą u dentysty wytłumaczmy dziecku, co lekarz będzie robił. Możemy również spróbować mu zwizualizować ową sytuację przy pomocy opowieści lub bajki.

Leczenie zębów dzieci Rzeszów – jak wybrać specjalistę dla dziecka?

Wybierając się do stomatologa, zadbajmy o to, aby był to lekarz z odpowiednim podejściem dla najmłodszych. Dentysta dla dziecka będzie odznaczał się z pewnością większą cierpliwością i innym podejściem. W gabinetach stomatologicznych przeznaczonych również dla dzieci możemy zauważyć kąciki specjalnie dla nich przeznaczone. Nie każdy specjalista równie chętnie będzie przyjmował maluchy. Dlatego zawsze przed odwiedzeniem gabinetu warto sprawdzić, czy obsługujący tam lekarz to dentysta dla dziecka.

Kiedy na pierwszą wizytę?

Leczenie zębów dzieci Rzeszów nie powinno być sygnałem do udania się na pierwszą wizytę. Lekarze zalecają, aby do dentysty z maluchem wybrać się znacznie wcześniej. Już wraz z pojawieniem się pierwszych ząbków powinniśmy pokierować do niego swoje kroki. Dzięki temu lekarz sprawdzi, czy uzębienie prawidłowo się rozwija i czy nie zagraża mu próchnica.