Jak powinno się zapraszać gości na ślub i wesele?

Wasz wielki dzień zbliża się już coraz większymi krokami i szaleństwo przygotowań jest już w toku? Jeśli tak, to na pewno niejednokrotnie zastanawialiście się nad tym, w jaki sposób zaprosić Waszych bliskich na ceremonię zaślubin oraz późniejsze przyjęcie weselne. Okazuje się, że to wcale nie taka banalna sprawa, jak się początkowo wydaje. Jest kilka zasad, których warto przestrzegać, prosząc rodzinę i przyjaciół na ślub i wesele. Jeśli więc nie chcesz popełnić żadnego faux pas, czytaj dalej! Niech nawet najdrobniejsze szczegóły związane z Waszym ślubem będą dopięte na ostatni guzik.

Zacznij od…

Pierwszym krokiem powinno być sporządzenie listy gości weselnych. Warto dobrze ją przemyśleć, a także mieć listę rezerwową, z której skorzystacie w razie gdyby się okazało, że ktoś z pierwszej listy nie będzie mógł przybyć. Dlatego też warto przygotować więcej zaproszeń niż ilość osób na pierwszej liście.

nowoczesne zaproszenia ślubne

Tradycyjne czy nowoczesne zaproszenia ślubne?

Zaproszenia zaś to temat rzeka. Szczególnie jeśli chodzi o ich wybór. Musicie zdecydować, czy wolicie nowoczesne zaproszenia ślubne, czy też pozostaniecie przy tradycyjnych wzorach i formach. Bardzo istotną kwestią jest jednak to, kiedy dostarczycie je swoim gościom. Zgodnie z powszechnie panującymi dobrymi praktykami zaproszenie powinno się wręczyć przynajmniej na miesiąc przed ceremonią, jednak optymalny czas to trzy miesiące przed ślubem. W ten sposób zaproszeni będą mieli możliwość zaplanować swój czas w taki sposób, by móc uczestniczyć w tym ważnym dla Was dniu.

Jak zaprosić?

W przypadku zaproszeń zawsze też pojawia się pytanie o to, czy lepiej je wysłać pocztą, czy też wręczyć osobiście – czy to nowoczesne zaproszenia ślubne czy klasyczne. Większość gości może zostać powiadomiona o ceremonii listownie, ewentualnie możecie jeszcze zadzwonić do nich z ustnym zaproszeniem. Jednak jest grupa osób, którą wręcz trzeba zaprosić osobiście. Są to rodzice, dziadkowie, rodzeństwo, chrzestni oraz najbliżsi przyjaciele. Grupa ta może zostać poszerzona jeszcze o inne osoby z rodziny, które są już wiekowe – na przykład rodzeństwo dziadków czy starsze wujostwo. Wiele osób decyduje się również na to, by osobiście zaprosić wszystkich członków rodzin – kuzynów, ciocie, wujków. Wówczas jest to doskonałą okazją do tego, by młodzi zapoznali się i nawiązali relację z wszystkimi członkami rodziny partnera.

Ostatnie porady

Pamiętajcie również o tym, by te osoby, które ukończyły 18 lat, otrzymały osobne zaproszenia, zaś zapraszając stałe pary, które są w niesformalizowanym związku, wpiszcie obydwa nazwiska na zaproszeniach. Unikniecie w ten sposób nieprzyjemnych sytuacji, w których ktoś mógłby poczuć się urażony.

One Response

  1. Wesele Bydgoszcz