Gdańsk familijnie, czyli gdzie warto pójść z dzieckiem w stolicy województwa pomorskiego?

Gdańsk kojarzony jest przede wszystkim jako miejsce chętnie odwiedzane przez krajowych i zagranicznych turystów głównie ze względu na niesamowitą architekturę, przepiękne i unikalne zabytki oraz bogatą ofertę kulturalną. Mało kto jednak wie, że Gdańsk to również jedno z najatrakcyjniejszych miejsc dla osób zamierzających spędzić urlop razem z dziećmi.

Gdańsk

Gdańsk

Do Gdańska z całą rodziną

Jak obliczyli specjaliści od turystyki familijnej, w Gdańsku znajduje się obecnie aż 21 obiektów, które idealnie nadają się do wspólnego spędzania czasu z naszymi pociechami. Miejsca te najlepiej znane są oczywiście samym gdańszczanom, jednak poznać je powinni wszyscy, którzy przewidują bądź to weekendowy wypad do stolicy województwa pomorskiego, bądź też zamierzają spędzić tu cały, kilkudniowy urlop. Przy okazji należy też uspokoić każdego rodzica planującego rodzinne wakacje w Gdańsku – w mieście znajduje się wiele hoteli, które są doskonale przystosowane do przyjmowania całych rodzin. Przykładem jest Hilton Hotel w Gdańsku, którego wyposażenie idealnie odzwierciedla potrzeby nawet kilkuosobowej rodziny.

Nauka przez zabawę

Pierwsze miejsce na wielu listach, zawierających zestawienie miejsc w Gdańsku szczególnie akcyjnych dla dzieci, zajmuje Ośrodek Kultury Morskiej. Mówi się, że zwiedzanie tego ośrodka podporządkowane jest najmłodszym. Co ciekawe, niektóre z wystaw OKM-u wzbudzają również ogromne zainteresowanie dorosłych. Trudno się temu dziwić, wszak któż by nie chciał posterować modelami statków pływających w ogromnym basenie?

Równie ciekawa, jak ekspozycje Ośrodka Kultury Morskiej, jest oferta EduParku działającego przy Gdańskim Parku Naukowo Technologicznym. Miejsce to przyciąga rodziców z dziećmi w różnym wieku – od starszych grup przedszkolnych po ostatnie klasy podstawówki. Oferta EduParku to przede wszystkim poznawanie poszczególnych dziedzin nauki (chemii, fizyki, matematyki) poprzez doskonałą zabawę. Możliwość własnoręcznego przeprowadzania doświadczeń działa na dzieci jak najsilniejszy magnes.

Podróż do przeszłości

Omawiając miejsca w Gdańsku idealne na wspólne, rodzinne zwiedzanie, nie sposób pominąć słynnego Centrum Hewelianum. Mieszczące się w zabytkowych obiektach architektury militarnej interaktywne centrum edukacji to jedna z największych atrakcji miasta. Wystawy takie, jak: Energia, Niebo, Słońce czy Laboratorium Pana Kleksa zapewnią całej rodzinie doskonałą zabawę i niemałą dawkę ciekawostek na temat otaczającego nas świata.

Nie wolno zapominać również o Europejskim Centrum Solidarności i Wydziale Zabaw. To niezwykłe miejsce w atrakcyjny sposób opowiada historię przemian, jakie zaszły w Europie Środkowo-Wschodniej na przełomie lat 80. i 90.