Jeśli zastanowimy się na dzisiejszymi zastosowaniami kauczuku, to szybko możemy dojść do wniosku, że materiał ten otacza nas z każdej strony. Kauczuk jest niesamowicie popularny we wszelakiego rodzaju sprzętach elektronicznych, gdzie stosuje się go ze względów bezpieczeństwa, ponieważ jest doskonałym izolatorem. Wszystkie, dzisiejsze opony także produkowane są ze specjalnie przystosowanej do tego gumy, która wykazuje dobre parametry ścieralności, jest wytrzymała, elastyczna i łatwa w naprawie. Z kauczuku bogato korzysta również przemysł odzieżowy i obuwniczy, używając go jako impregnatu w celu nadania konkretnym elementom garderoby wodoodporności. Standardowy kauczuk stosowany jest w podeszwach butów, a także jako główny materiał gumowców czy klapków.

Najważniejsze właściwości kauczuku

Odpowiednio przetworzony kauczuk posiada szeroką gamę, wyspecjalizowanych właściwości, które czynią z niego tworzywo idealne dla niemal każdej branży. Po pierwsze, wykazuje on świetną sprężystość, doskonale pochłaniając i amortyzując energię mechaniczną. Wysokiej jakości kauczuk jest także wyjątkowo wytrzymały, znosząc efekty różnego rodzaju związków chemicznych, w tym wielu, silnie żrących kwasów. Co więcej, guma jest jednym z najpowszechniejszych izolatorów, przez co stosuje się ją w kombinezonach ochronnych, rękawicach oraz uszczelkach. Kauczuk jest także materiałem o doskonałych właściwościach higienicznych, co spopularyzowało jego użycie w sprzętach medycznych.

Koszty produkcji i wpływ na środowisko

Odkąd opracowano metodę na syntetyczne uzyskiwanie kauczuku, jego produkcja stała się znacznie szybsza, wydajniejsza i mniej kosztowna. Ograniczono w ten sposób również wycinkę roślin w Ameryce Południowej. Niestety, masowe wytwarzanie kauczuku ma także swoje przykre konsekwencje, gdyż jest to materiał, który rozkłada się bardzo długo. Pomimo tego, jest on dość łatwy w obróbce, przez co nadaje się do recyklingu i ponownego wykorzystania – warto jest zatem o tym pamiętać i osobiście przyczyniać się do ochrony środowiska.