Po pracochłonnym okresie zbiorów, w sadach następuje czas, w którym rozpocząć należy równie intensywny czas prac agrotechnicznych, związanych przede wszystkim z nawożeniem. Jest to idealny okres na polepszenie zasobności gleby w składniki mineralne i zapewnienie drzewom składników pokarmowych na kolejny sezon. Celem tych działań jest również zagwarantowanie roślinom odpowiednich warunków do spoczynku zimowego.
Nawożenie roślin
Powszechnie stosowanym rozwiązaniem w sadach, głównie jabłoniowych, jest tzw. pokorzeniowe dolistne nawożenie drzew preparatami, które zawierają bor, cynk i mocznik. Substancje te mają za zadanie zapewnić drzewom dodatkową porcję składników odżywczych, które będą mogły zamagazynować na zbliżającą się zimę.
Należy zaznaczyć, iż początkiem wiosny, kiedy temperatura gleby jest jeszcze niska, system korzeniowy nie jest jeszcze w pełni aktywny i to właśnie w tym okresie zamagazynowane składniki stanowią doskonałe źródło takich pierwiastków jak bor, cynk i azot. W związku z czym, zaleca się, by już tydzień po zbiorach rozpocząć stosowanie dolistnego nawozu.
W przypadku jabłoni, nawożenie preparatem z cynkiem i borem należy rozpocząć od pierwszego tygodnia po zbiorach. Zabieg należy powtarzać 2-3 razy. Z kolei w przypadku taki drzew jak grusza, czereśnia, wiśnia, brzoskwinia, morela i śliwa należy wykonać 2-3 zabiegi co 10–14 dni przed naturalnym opadaniem liści.
Znaczenie cynku i boru
Cynk i bor to pierwiastki, które, pobrane przez liście, są akumulowane w zdrewniałych częściach roślin. Roślina wykorzystuje je dopiero, kiedy rozpoczyna wegetacje, czyli wraz z nadejściem wiosny. Dzięki tym mikroelementom, roślina posiada zwiększoną odporność na wiosenne przymrozki, a także poprawia się jej zdolność kwitnienia i zawiązywania owoców.
Należy zwrócić uwagę na fakt, iż w większości sadów uprawia się więcej niż jeden typ jabłoni. Oznacza to, iż poszczególne odmiany owocują w różnym czasie, przez co również podejmowane zabiegi muszą zostać dostosowane do tego faktu. Nie może bowiem mieć miejsce sytuacja, w której zabiegi dolistne są wykonywane dopiero po zakończeniu zbioru z odmian najpóźniej dojrzewających. Dlatego tak ważne jest, by wykonywać zabieg w odpowiednim czasie dla każdej z odmian rośliny.