Zbiorniki powietrza nieodłącznie towarzyszą wielu sprężarkom. Do czego właściwie są wykorzystywane i czy ich obecność rzeczywiście jest niezbędna? Kiedy można korzystać ze sprężarki bez podłączonego do niej zbiornika?
Zadania zbiornika powietrza
Zbiorniki dołączane do sprężarek zwykle mają dwa główne zadania, którymi są:
- chłodzenie sprężarki
- odciążanie sprężarki
Chłodzenie sprężarki
Niemal każda sprężarka przemysłowa ma swój system chłodzenia, który zapobiega przegrzaniu poszczególnych podzespołów. Jednak często systemy nie są dostatecznie wydajne, przez co długa praca urządzenia może doprowadzić do awarii. Za przegrzanie odpowiada głównie tarcie tłoka lub wirników, choć nie bez znaczenia jest również podwyższona temperatura powietrza w sprężarce. Zbiornik bierze czynny udział w chłodzeniu sprężarce, a jego wsparcie jest szczególnie potrzebne w przypadku modeli olejowych.
Odciążanie sprężarki
Bezustanna praca sprężarki nawet przy dobrym systemie chłodzenia doprowadza do szybszego zużycia urządzenia. Dlatego też wykorzystuje się zbiorniki magazynujące powietrze. Co pewien czas sprężarka jest wyłączona, a potrzebne powietrze pobiera się właśnie ze zbiornika. Z tego względu zastosowanie zbiorników jest istotne w sprężarkach bezolejowych. Co prawda ich systemy chłodzenia są wydajne, jednak niedostateczne łagodzenie tarcia spowodowane brakiem oleju prowadzi do szybszego zużycia urządzenia. Okazuje się zatem, że zarówno sprężarki bezolejowe, jak i olejowe zwykle wymagają wykorzystania zbiornika powietrza.
Rozmaite zbiorniki powietrza
Zbiorniki powietrza zwykle wykonuje się ze stali nierdzewnej, która ma gwarantować wytrzymałość mechaniczną i odporność na korozję. W przypadku zbiornika powietrza jest to bardzo ważne, gdyż nawet niewielka nieszczelność sprawia, iż staje się on całkowicie bezużyteczny. Pod względem zastosowanych materiałów konstrukcyjnych nie zauważa się znaczących różnic pomiędzy poszczególnymi zbiornikami sprężonego powietrza.
O wiele większa różnorodność występuje w rozmiarach i pojemności zbiorników. Najmniejsze z nich mają pojemność co najwyżej kilku litrów, podczas gdy największe mieszczą nawet kilkukrotnie więcej powietrza. Dobór zbiornika należy uzależnić od rodzaju sprężarki oraz zapotrzebowania na sprężone powietrze. W wyborze z pewnością może pomóc kontakt ze specjalistami, którzy udzielą profesjonalnej porady. Warto zapoznać się z firmą AirCom, której profil przedstawiono na stronie kompresory.wroclaw.pl. Firma ta posiada wieloletnie doświadczenie w sprzedaży zbiorników powietrza, sprężarek oraz innych urządzeń pneumatycznych i nie tylko.