Kostka brukowa to jeden z najczęściej wybieranych materiałów do budowy różnego rodzaju elementów architektury ogrodowej. Ścieżki, podjazdy czy taras z kostki brukowej możemy spotkać, w co drugim gospodarstwie domowym. Skąd tak duża popularność kostki? Przede wszystkim jest to materiał o dużej różnorodności pod względem wzornictwa, kolorystyki, a także cen. Producenci kostki brukowej oferują zróżnicowane modele kostki, spośród których każdy jest w stanie wybrać coś dla siebie. Aby kostka na taras czy inny element ogrodowy była trwała i zawsze prezentowała się efektownie, warto dowiedzieć się jak ją pielęgnować i czyścić.

Czyszczenie tarasu z kostki

Pył, kurz, piasek i inne zanieczyszczenia występujące na zewnątrz wnikają w zagłębienia w strukturze kostki, co sprawia, że kostka nie prezentuje się dobrze. Do mycia tarasu z kostki czy też innych elementów architektury ogrodowej wykonanych z tego materiału najlepiej jest używać myjki ciśnieniowej wraz ze specjalnym środkiem chemicznym przeznaczonym do czyszczenia kostki. W ten sposób można usunąć zielony nalot, piasek czy pył. W przypadku pojawienia się na kostce bardziej uciążliwych plam, na przykład z oleju, konieczne jest również zastosowanie specjalistycznych środków chemicznych, przeznaczonych do czyszczenia kostki brukowej. W tym przypadku jednak warto zasięgnąć fachowej porady, aby dobrać środek, który nie będzie zbyt mocny i nie spowoduje odbarwienia czyszczonej powierzchni.

Jak impregnować kostkę na taras lub podjazd?

W przypadku kostki brukowej, układanej w miejscach narażonych na częste zabrudzenia, warto pomyśleć o impregnacji kostki specjalnym środkiem, który zabezpieczy kostkę przed wchłanianiem wody i płynnych zanieczyszczeń. Dzięki impregnacji kostka będzie bardziej odporna na ścieranie czy zarysowania, a także unikniemy powstawania trudnych do usunięcia plam np. z oleju silnikowego czy z grilla.

Walka z chwastami na kostce

Często pojawiającym się problemem posiadaczy tarasu z kostki są chwasty, wyrastające pomiędzy poszczególnymi elementami. Walka z chwastami najczęściej jest uciążliwa i wymaga powtarzania różnego rodzaju zabiegów. Najskuteczniejsze w walce z trawami wyrastającymi w kostce jest oprysk preparatem chwastobójczym. Ręczne wyrywanie może nie przynieść zamierzonych efektów, ponieważ prawdopodobnie nie uda się wyrwać rośliny z korzeniem, co sprawi, że za kilka dni w miejsce wyrwanej pojawi się kolejna.