Siarka została odkryta i udokumentowana w Polsce w latach 1953-1976. Od razu zyskała na popularności, wpływając znacząco na rozwój przemysłu wydobywczego. W niedługim czasie nasz kraj stał się czołowym producentem tego niezwykłego surowca. Po dzień dzisiejszy wydobywamy siarkę rodzimą najwyższej jakości, która odnajduje swoje zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Dlatego warto się bardziej pochylić nad tym cennym pierwiastkiem i przedstawić najistotniejsze kwestie z nim związane. W artykule opowiemy jak wygląda wydobycie siarki i skąd ją pozyskujemy.

Kopalnia siarki w Polsce – proces wydobycia surowca

W Polsce wydobycie siarki rodzimej odbywa się m.in. na podkarpaciu w Baszni Dolnej. Znajduje się tu czynna kopalnia, która jest drugą na świecie stosującą metodę podziemnego wytopu tego surowca. Cały proces polega na wtłoczeniu do złoża kopaliny wody rozgrzanej do 165 ⁰C. Wysoka temperatura, wraz z wykorzystaniem sprężonego powietrza, sprawia iż płynna siarka może być pobierana z powierzchni ziemi. Następnie pozyskany surowiec poddawany jest procesowi granulacji i w ten sposób uzyskujemy produkt gotowy do transportu, magazynowania i sprzedaży.

Siarka – producent i dostawca surowca

W Polsce znanym producentem i dostawcą tego niezwykle cennego surowca jest Grupa PBI. Pozyskiwana siarka, charakteryzuje się niemalże 100% normą czystości, dzięki czemu wykorzystywana jest na szeroką saklę w wielu gałęziach przemysłu. Będąc w formie granulowanej, posiada stosunkowo niską wilgotność.


Grupa PBI stosuje nowoczesne i energooszczędne technologie, które są bezpieczne i przyjazne dla otoczenia. Dba o najlepszą jakość wydobywanego surowca i cały proces produkcji, zachowując najwyższy jej standard.

Siarka i jej zastosowanie

Siarka dzięki swym właściwościom stała się niezwykle pożądanym produktem w wielu dziedzinach życia. Dawniej wykorzystywana była do dezynfekcji, kąpieli leczniczych czy jako składnik prochu.

Obecnie siarka stosowana jest:
• W rolnictwie jako składnik nawozów i ochrony roślin,
• W procesie wulkanizacji jako cenny pierwiastek, gdzie kauczuk zamieniany jest na gumę,
• W budownictwie pod postacią siarczanu wapnia, czyli słynnego gipsu,
• W farmaceutyce i kosmetyce jako komponent leków, artykułów kosmetycznych, czy detergentów,
• W spożywce, jako środek konserwujący,
• W fotografii, jako doskonały utrwalacz.

Siarka jest pierwiastkiem niezwykle cenionym w wielu aspektach naszego życia. Kopalnia Basznia II, będąca drugą na świecie czynną jednostką stosującą metodę podziemnego wytopu surowca, może być naszą dumą. Grupa PBI jako jej dostawca i producent, oferuje wysokiej jakości produkt zarówno w formie granulowanej jak i płynnej bezpośrednio do klienta na całym świecie. Stanowi to niezwykłą wartość dla każdego odbiorcy.


Polska i kopalnia siarki w Baszni Dolnej stanowią doskonałą wizytówkę przemysłu wydobywczego na całym świecie.