Pompa hydrauliczna jest urządzeniem, którego głównym zadaniem jest zasilanie hydraulicznego napędu odpowiednią ilością oleju, pod wysokim ciśnieniem. Główna klasyfikacja to podział ze względu na silnik napędowy pompy – można tu wyróżnić pompy z napędem elektrycznym lub tez spalinowym. Olej roboczy w urządzeniach hydraulicznych wymaga zastosowania pompy z wysokim ciśnieniem, której typy to pompy zębate, łopatkowe oraz tłoczkowe.
Pompy hydrauliczne zębate
Pompy zębate nadają się tak do mniejszych układów hydraulicznych, jak i tych większych, które są wykorzystywane w maszynach rolniczych i przemysłowych. Wśród tego rodzaju pomp można wyróżnić dwa typy. Pierwszy typ, a więc pompy o zazębieniu zewnętrznym złożony jest z dwóch kół zębatych o jednakowej wielkości, których osadzenie w korpusie musi być jak najciaśniejsze. Koła zębate na skutek ruchu obrotowego zbierają ciecz nagromadzoną w komorze ssawnej, by potem przetransportować ją do komory tłocznej. Pompy o zazębieniu wewnętrznym, a więc drugi typ omawianych pomp, działają podobnie do pierwszego typu z tym, że koła zębate ulokowane są wewnątrz korpusu. Materiałem budulcowym pomp hydraulicznych zębatych jest aluminium, zaś koła zębate są wykonywane ze stali.
Łopatkowe pompy hydrauliczne jako pompy wysokociśnieniowe
Główną zasadą działania pomp łopatkowych są płaskie łopatki, które są umieszczone w przecięciach wirnika i to właśnie one są odpowiedzialne za wypieranie cieczy. Tego typu elementy są szczelne i mają dość delikatną konstrukcję, z tego względu są wykorzystywane do pompowania gazów lub też czystych, samosmarujących się cieczy, których temperatura nie może przekraczać 90 stopni Celsjusza. Do zalet pomp łopatkowych należy ich cichy tryb pracy oraz niski koszt eksploatacji. Ponadto cechują się małym obciążeniem łożysk. Łopatkowe pompy to pompy wysokociśnieniowe. Występują w podnośnikach, siłownikach, hamulcach czy obrabiarkach.
Tłoczkowe pompy hydrauliczne
Pompy tłoczkowe należą do grupy pomp wyporowych, które działają w obiegu otwartym. Ich główna dziedzina działania to hydraulika siłowa, gdzie stanowią najbardziej trwałe i niezawodne źródło mocy. Ich zaletą jest również odporność na zanieczyszczenia. Są proste w instalacji i użytkowaniu oraz odporne na skoki ciśnienia. Mogą pracować w bardzo trudnych warunkach, przy wysokim ciśnieniu. Wśród pomp tłoczkowych można wyróżnić tzw. pompy łamane, które są wykonane w technice skośnego wału. Mogą one pracować w warunkach bardzo trudnych oraz przy dużych prędkościach obrotowych. Perfekcyjnie nadają się do przenoszenia dużych mocy przy małych wymiarach zewnętrznych. Konieczne przy ich eksploatacji jest uszczelnienie wału, co wpływa na zmniejszenie mechanicznych uszkodzeń. Dodatkową zaletą pomp łamanych jest dość cicha ich praca. Wykonane są w przeważającej większości z aluminium oraz stali nierdzewnej.