Wybór obrączki ślubnej jest niezwykle istotny, ponieważ ta biżuteria noszona będzie przez długie lata. Jest to symbol wzajemnej miłości i wierności mający przypominać o małżeńskim przyrzeczeniu. Ważne więc, by obrączka była jak najlepiej dopasowana, charakteryzowała się wygodą i trwałością, a jednocześnie prezentowała się estetycznie. Na co zwrócić uwagę przy wyborze

Rodzaj metalu

Metal, z którego będzie wykonana obrączka, ma wpływ nie tylko na walory estetyczne.

Najczęściej używane jest oczywiście złoto, które jest materiałem wszechstronnym, wielokolorowym i trwałym – może występować zarówno w barwie żółtej, czerwonej, jak i białej.

Dużą popularnością cieszy się także srebro. Jest to jednak metal mniej trwały niż złoto, a także nieco miększy. Może więc znaleźć zastosowanie raczej do niewielkich elementów obrączki niż do całości.

Platyna ma podobną barwę do srebra, jest jednak materiałem znacznie droższym, natomiast tytan cechuje wysoka twardość i najwyższa odporność na uszkodzenia, zadrapania czy zarysowania. Tego rodzaju metal jest także najmniej alergiczny, a jego atrakcyjność dodatkowo podnosi przystępna cena.

Rozmiar obrączki

Najważniejszy jest jednak nie materiał, z którego zostanie wykonana obrączka, ale jej dopasowanie – nie może ani uciskać, ani też się zsuwać. Najprostszym rozwiązaniem będzie udanie się do sklepu jubilerskiego i założenie miarki na palec. Miernicze pierścienie pozwolą określić, jaki rozmiar obrączki jest prawidłowy. W przypadku dokonywania zakupu bez takiego pomiaru należy sprawdzić, jak obrączka przechodzi przez staw. Dodatkowo należy pamiętać, że palce reagują na temperaturę i latem są bardziej opuchnięte niż zimą. Przy dokonywaniu zakupów w cieplejszych miesiącach miara powinna być więc nieco ciaśniejsza. Dobrym rozwiązaniem na pewno okaże się wybór obrączki z tak zwanym komfortem, czyli wyprofilowaniem wewnątrz krawędzi, które sprawia, że obrączka nie powoduje podrażnień i znacznie łatwiej zakłada się ją oraz ściąga.

Wygląd

Choć walory estetyczne to kwestia indywidualna, istnieje kilka zasad, których należy się trzymać. Zazwyczaj wybór obrączek musi być kompromisem między funkcjonalnością i estetyką. Z pewnością najbardziej praktyczne okażą się obrączki o klasycznym kształcie, łatwo je będzie także poddać ewentualnej korekcie.

Obrączki kilkuelementowe to z pewnością rozwiązanie bardziej niezwykłe, ale też mniej trwałe i często użytkowanie tego rodzaju biżuterii będzie wymagało większej troski. Warto również pamiętać, że podatne na zadrapania czy wytarcia są przede wszystkim obrączki satynowane oraz piaskowane.

Konfigurator obrączek

Wiele zakładów jubilerskich oferuje także możliwość stworzenia jedynych w swoim rodzaju obrączek. Za pomocą prostego konfiguratora można wybrać nie tylko kruszec czy profil obrączki, ale także rodzaj wykończenia – od klasycznego po nieregularne powierzchnie, wzbogacić dodatkowo obrączkę delikatnym wykończeniem czy dodać unikalny grawer.

Konfigurator obrączek pozwala stworzyć biżuterię, która w pełni zaspokoi wymagania estetyczne każdego klienta, a jednocześnie, dzięki dobraniu odpowiedniego kruszcu czy profilu, będzie komfortowe nawet podczas wieloletniego użytkowania.

Artykuł powstał we współpracy z serwisem www.Obraczki.pl.