Rezonans magnetyczny to jedno z najnowocześniejszych badań diagnostycznych. W bezpieczny dla pacjenta i bezbolesny sposób umożliwia bardzo dokładne zobrazowanie narządów i struktur anatomicznych, nawet tych o trudno dostępnej lokalizacji. Istotą badania jest oddziaływanie na ciało pacjenta pola magnetycznego o dużym natężeniu.

Odebrany sygnał analizowany jest przez systemy komputerowe i przekształcany na obraz. Badanie jest całkowicie bezpieczne, nie wywiera niekorzystnego wpływu na funkcjonowanie organizmu czy samopoczucie pacjenta. Najczęściej na badanie rezonansem kieruje lekarz, choć coraz częściej pacjenci sami wychodzą z inicjatywą wykonania badania rezonansem magnetycznym na własną rękę.

Jak często można robić rezonans magnetyczny? Nie ma ścisłych wytycznych dotyczących częstotliwości badań rezonansem magnetycznym Badanie może być wykonywane tak często, jak tylko lekarz stwierdzi taką konieczność. W przypadku rezonansu magnetycznego z kontrastem dobrze jest zachować kilka dni przerwy między badaniami. Jednymi z najczęściej obrazowanych obszarów ciała jest kręgosłup i głowa. Na czym polega takie badanie?

Rezonans
Rezonans

Rezonans magnetyczny głowy – podstawowe informacje

Rezonans magnetyczny głowy umożliwia zobrazowanie struktur kostnych czaszki, a także tkanki mózgowej, nerwów i rdzenia przedłużonego. Wskazaniem do badania jest stan pourazowy, diagnostyka i monitorowanie przebiegu oraz terapii schorzeń neurologicznych czy diagnostyka bólów głowy.

Jak wygląda rezonans magnetyczny głowy? Pacjent pozostaje w pozycji leżącej, przebywając w nieruchomym położeniu. Pacjent wprowadzany jest na ruchomym łóżku do tunelu aparatu, gdzie następuje właściwe obrazowanie. Niekiedy przed badaniem jest podawany dożylnie kontrast, który ma na celu poprawę jakości obrazu.

Rezonans magnetyczny kręgosłupa

Badanie kręgosłupa metodą rezonansu magnetycznego to dokładny sposób obrazowania, umożliwiający ocenę struktur kostnych każdego odcinka kręgosłupa oraz otaczających go struktur. Umożliwia to m. in. diagnostykę stanów zapalnych i nowotworowych. Jak wygląda rezonans magnetyczny kręgosłupa? Pacjent leży nieruchomo na łóżku aparatury. Nie ma potrzeby rozbierania się, można pozostać w ubraniu. Nie należy mieć przy sobie żadnych metalowych przedmiotów czy magnesów zakłócających pracę aparatury.