O czym pamiętać, urządzając małe biuro?

Oceń artykuł

Okazuje się, że aż prawie pięćdziesiąt procent pracowników przez większość czasu pracy nie wstaje od swojego biurka, co niestety może wpływać niekorzystnie na motywację i przełożyć się na zmniejszoną chęć tworzenia. Dzięki dopasowanej przestrzeni biurowej do potrzeb pracowników można pobudzić kreatywność i innowację. Nie od dziś przecież wiadomo, że komfort psychiczny wpływa na jakość wykonywania powierzonych obowiązków, czyli na jakość pracy.

Urządzamy małe biuro – meble gabinetowe to nie wszystko

Solidne i wygodne fotele biurowe, dostosowane do stanowiska pracy biurko czy łatwy dostęp do dokumentacji firmowej to jedne z kluczowych elementów wyposażenia biura. Przestrzeń pracy powinna sprzyjać swobodnemu przepływowi informacji i pomysłów, dlatego też powinna być ona zorganizowana w przemyślany sposób. Okazuje się, że otwarta przestrzeń wpływa korzystnie na kreatywności, a dzięki wydzieleniu pracownikom ich prywatnych kącików do pracy cichej wspiera się ich koncentrację.

Pomalowanie ścian biura z niskim sufitem na czerwono sprawia, że poprawia się koncentracja pracowników nad zadaniami analitycznymi, ale trzeba liczyć się z ograniczoną zdolnością do kreatywności czy abstrakcyjnego myślenia. Tutaj dobrym rozwiązaniem jest wprowadzenie osobnych boksów, dzięki czemu analitycy i księgowi będą mieli możliwość wykazania się swoimi umiejętnościami.

Meble biurowe muszą być odpowiednio rozmieszczone, gdyż wolna przestrzeń jest niezbędna do szukania nowych pomysłów i innowacyjnych rozwiązań. W związku z tym należy pracownikom zapewnić miejsce do szukania inspiracji. Jednakże open space może rozpraszać pracowników, a do tego dochodzi jeszcze hałas panujący w biurze, dlatego też zaleca się wydzielenie specjalnych miejsc przeznaczonych do spotkań i wymiany informacji w firmie. Godnym polecenia rozwianiem jest w tym przypadku zgromadzenie najważniejszych sprzętów elektronicznych w jednym miejscu, dzięki czemu pracownicy co jakiś czas będą mieli okazję się spotkać, wymienić doświadczeniami i wspólnie rozwiązać napotkane trudności w pracy.

Dlaczego otwarta przestrzeń jest tak ważna?

Zarówno otwarta przestrzeń, jak chociażby otwory w ścianach między pokojami w biurze sprawiają, że pomysły i idee pracowników mogą swobodniej przepływać. W związku z tym warto zamontować wysokie okna czy też zainwestować w szklane ściany zewnętrzne. Warto też postawić na biurową kuchnię i stoliki z notesami przeznaczone do szybkich spotkań. Ciekawym rozwiązaniem jest także restauracja, która stałaby się miejscem umożliwiającym prowadzenie nieformalnych rozmów i rozwiązywania problemów.