Oceń artykuł

Okazuje się, że aż prawie pięćdziesiąt procent pracowników przez większość czasu pracy nie wstaje od swojego biurka, co niestety może wpływać niekorzystnie na motywację i przełożyć się na zmniejszoną chęć tworzenia. Dzięki dopasowanej przestrzeni biurowej do potrzeb pracowników można pobudzić kreatywność i innowację. Nie od dziś przecież wiadomo, że komfort psychiczny wpływa na jakość wykonywania powierzonych obowiązków, czyli na jakość pracy.

Urządzamy małe biuro – meble gabinetowe to nie wszystko

Solidne i wygodne fotele biurowe, dostosowane do stanowiska pracy biurko czy łatwy dostęp do dokumentacji firmowej to jedne z kluczowych elementów wyposażenia biura. Przestrzeń pracy powinna sprzyjać swobodnemu przepływowi informacji i pomysłów, dlatego też powinna być ona zorganizowana w przemyślany sposób. Okazuje się, że otwarta przestrzeń wpływa korzystnie na kreatywności, a dzięki wydzieleniu pracownikom ich prywatnych kącików do pracy cichej wspiera się ich koncentrację.

Pomalowanie ścian biura z niskim sufitem na czerwono sprawia, że poprawia się koncentracja pracowników nad zadaniami analitycznymi, ale trzeba liczyć się z ograniczoną zdolnością do kreatywności czy abstrakcyjnego myślenia. Tutaj dobrym rozwiązaniem jest wprowadzenie osobnych boksów, dzięki czemu analitycy i księgowi będą mieli możliwość wykazania się swoimi umiejętnościami.

Meble biurowe muszą być odpowiednio rozmieszczone, gdyż wolna przestrzeń jest niezbędna do szukania nowych pomysłów i innowacyjnych rozwiązań. W związku z tym należy pracownikom zapewnić miejsce do szukania inspiracji. Jednakże open space może rozpraszać pracowników, a do tego dochodzi jeszcze hałas panujący w biurze, dlatego też zaleca się wydzielenie specjalnych miejsc przeznaczonych do spotkań i wymiany informacji w firmie. Godnym polecenia rozwianiem jest w tym przypadku zgromadzenie najważniejszych sprzętów elektronicznych w jednym miejscu, dzięki czemu pracownicy co jakiś czas będą mieli okazję się spotkać, wymienić doświadczeniami i wspólnie rozwiązać napotkane trudności w pracy.

Dlaczego otwarta przestrzeń jest tak ważna?

Zarówno otwarta przestrzeń, jak chociażby otwory w ścianach między pokojami w biurze sprawiają, że pomysły i idee pracowników mogą swobodniej przepływać. W związku z tym warto zamontować wysokie okna czy też zainwestować w szklane ściany zewnętrzne. Warto też postawić na biurową kuchnię i stoliki z notesami przeznaczone do szybkich spotkań. Ciekawym rozwiązaniem jest także restauracja, która stałaby się miejscem umożliwiającym prowadzenie nieformalnych rozmów i rozwiązywania problemów.