Kuchnia otwarta na salon to rozwiązanie wybierane w nowoczesnych i klasycznych wnętrzach, ze względu na jego praktyczność, a także modę, która zakłada łączenie przestrzeni różnych pomieszczeń. Dzięki temu zyskuje się bardziej przestronne wnętrza, ale to nie jedyna zaleta zastosowania otwarcia kuchni na salon. Jakie są walory takiego projektu i w jaki sposób zaaranżować wnętrze tak, by prezentowało się stylowo i oryginalnie?
Dlaczego kuchnia otwarta ma wielu zwolenników?
W starszych mieszkaniach w blokach zazwyczaj kuchnia zajmuje jedno niewielkie, wąskie pomieszczenie, które jest nie tylko nieustawne, ale takie ma swoisty klaustrofobiczny klimat. Na szczęście takie wnętrze można przerobić, by kuchnia otwarta stanowiła integralną część salonu. W nowym budownictwie coraz częściej taki projekt uwzględnia się już na wstępie. Tego typu rozwiązanie to nie tylko kwestia większej przestrzeni, ale także bardzo komfortowe okoliczności przy okazji przyjmowania gości. Pani domu nie musi być oddzielona od zgromadzonych kuchenną ścianą, zaś może w nimi konwersować nawet podczas ostatnich przygotowań kolacji czy obiadu. Ponadto dzięki połączeniu pomieszczeń łatwiej jest donosić z kuchni kolejne dania czy napoje. Taka kuchnia to jednak nie tylko rozwiązanie dla osób, które często przyjmują gości.
We wnętrzu, które stanowi integralną całość, domownicy mają wrażenie, że przebywają razem i blisko siebie, nawet jeżeli każdy zajmuje się swoimi sprawami, na przykład mąż zmywaniem, zaś żona oglądaniem filmu w salonie, a dzieci zabawą. W jaki sposób zaplanować otwartą kuchnię, by współgrała z resztą wnętrza?
Projekt otwartej kuchni
By wnętrze charakteryzowało się estetycznym i spójnym stylem, meble kuchenne powinny być dopasowane do sprzętów salonowych na przykład na zasadzie harmonii kolorystycznej albo kontrastu. Na przykład do białej kuchni pasuje nie tylko aranżacja w tym samym kolorze, ale na przykład czarne czy szare meble, które doskonale się komponują z bielą. Wspólnym elementem, który łączy dwa pomieszczenia w jedno, może być na przykład jednorodna podłoga w postaci parkietu, który sprawdza się dobrze zarówno w salonie, jak i kuchni. Inną alternatywą może być gres drewnopodobny, o którego stan nie trzeba się martwić nawet w okolicy zlewu czy zmywarki.
Elementem łączącym obydwie strefy wnętrza może być także kuchenna wyspa, na której przyrządza się posiłki. Będzie ona także symbolicznie sprawowała funkcję granicy pomiędzy strefą wypoczynkowa a kuchenno- jadalnianą. Takie rozwiązanie sprawdza się w wielu przestrzennych wnętrzach, pod warunkiem, że w kuchni stale panuje przyjemny dla oka ład i porządek.