Czy gry mogą wnieść do życia młodego człowieka coś przydatnego? Okazuje się, że jak najbardziej warto sprezentować swojej pociesze gry zręcznościowe, dzięki którym możliwe jest nabycie wielu cennych umiejętności. Rozwijają one mózg, gdyż mają pozytywny wpływ na inteligencję i zdolności dzieci, co zresztą potwierdzają badania naukowe. Przyczyniają się one do rozwoju spostrzegawczości, uczą myślenia przestrzennego i strategicznego. Nawet proste gry zręcznościowe mają niebagatelny wpływ na mózg i sprawiają ogromną radość.
Czy rzeczywiście warto zainwestować w gry zręcznościowe?
Z całą pewnością gry cieszą się ogromną popularnością. Tym bardziej, że sklepowe półki uginają się wręcz pod ich ciężarem. Szeroki wachlarz wyboru sprawia, że każdy odnajdzie coś dla siebie, niezależnie od wieku, płci czy też zainteresowań. W przypadku dzieci idealnym rozwiązaniem są gry zręcznościowe. Jest to gatunek gier wymagający od gracza szczególnej sprawności manualnej. Oczywiście w przypadku pozycji przeznaczonych dla młodszej grupy wiekowej, wymagania są adekwatne do posiadanego przez dzieci poziomu umiejętności.
Nie zmienia to jednak faktu, że w każdym przypadku gry zręcznościowe uczą spostrzegawczości i koordynacji ruchowej. Końcowy wynik w dużej mierze zależy od refleksu gracza, a dzięki zdobyciu umiejętności szybkiego działania, w przyszłości dziecku będzie łatwiej w życiu codziennym. Należy też dodać, że tego typu gry uczą dzieci poprzez zabawę, a więc najskuteczniejszy i najprzyjemniejszy dla nich sposób. Co więcej, gry zręcznościowe są świetną zabawą nie tylko dla najmłodszych, ale także dla rodziców. Pojawia się okazja do wspólnego spędzania czasu i umacniania więzi.
Gry zręcznościowe a umiejętności i predyspozycje dzieci
Sięgnięcie po pierwszą lepszą grę zręcznościową z brzegu niekoniecznie będzie dobrym wyborem. Wyróżnia się bowiem kilka grup gier, w zależności od rozwiniętych umiejętności i wymaganych predyspozycji od graczy. Z pewnością należy zwrócić uwagę na to, dla jakiej grupy wiekowej przeznaczone są dane gry, a informacje te można bezproblemowo znaleźć na opakowaniu czy chociażby w opisie produktu. Oczywiście są także gry uniwersalne, czyli dla całej rodziny. Ważną kwestią jest również liczba graczy – gry indywidualne, do grania we dwoje czy też w większym gronie. Nie bez znaczenia jest również to, ile czasu dziennie dziecko może przeznaczyć na grę, dlatego też należy zwrócić uwagę na przybliżony czas rozgrywki. Istotny jest także rodzaj gry – czy ma ona być typowo rozrywkowa, wymagać podejmowania rożnego typu decyzji czy też może nakierowana na rozwiązywanie zagadek?