Bitcoin spadł do poziomów niewidzianych na wykresach od miesięcy. Czy to oznacza, że ​​wchodzimy w ostatni okres bessy i kapitulacji? Czy teraz jest dobry moment na wejście na rynek? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w następnym artykule.

Aktualne warunki rynkowe

Zacznijmy od ustalenia, gdzie znajduje się kurs wymiany Bitcoin. BTC wynosi teraz – rankiem 13 maja – około 30 400 $. Oznacza to, że cena spadła o 16,6% tygodniowo, ale wzrosła o 11% w ciągu ostatnich 24 godzin. Podobnie sytuacja wygląda na wykresie eteru. 1 ETH kosztuje około 2100 USD, co oznacza wzrost o 12,8% w porównaniu z poprzednim dniem i spadek o 23,23% w porównaniu z 7 dniami. Jednak nie można zaprzeczyć, że główne kryptowaluty spadły do ​​poziomów, których nie widzieliśmy na wykresach wiosenno-letnich 2021.

Nastroje na rynku są tragiczne Chociaż nie był to szczególnie długi rok dla inwestorów długoterminowych, dzisiejsze nastroje na rynku są katastrofalne. Indeks „Strach i chciwość” Bitcoina jest wyświetlany na poziomie 9, reprezentującym skrajny strach. Historycznie sugerowałoby to najlepszy czas na zakupy. Jest jednak zbyt mały, by tak sądzić. Na szczęście inne wskaźniki sugerują, że już dziś warto powrócić (wejść) na rynek BTC. Indeks siły względnej Plan B, analityk i twórca modelu wyceny BTC Stock-to-Flow, dobrze znanego w społeczności kryptowalut, zwrócił uwagę, że RSI Bitcoina wskazuje, że warto dziś inwestować w BTC. czy wiesz… Wskaźnik siły względnej, RSI to oscylator, który określa siłę trendów w analizie technicznej. Został wynaleziony przez J. Wellesa Wildera i po raz pierwszy ogłoszony w magazynie Commodities w czerwcu 1978 roku. Zawiera czynnik ważenia, więc jest to ważona średnia ruchoma. Przyjmuje wartości od 0 do 100.

Zastosuj to w praktyce: wahania awarii są monitorowane, gdy RSI jest powyżej 70 (sygnał wykupienia) lub poniżej 30 (sygnał wyprzedania). Kiedy kolejny szczyt RSI powyżej poziomu 70 nie przekracza poprzedniego szczytu, następuje zakrzywiony ruch na szczycie przed wybiciem się z wierzchołka poprzedniego dołka. Gdy RSI tworzy dno w trendzie spadkowym poniżej 30, ruch w dół polega na nieutworzeniu nowego dołka, a następnie przekroczeniu poprzedniego szczytu. Pracujemy w zakresie 30k-60k od 1,5 roku. Ale nasz pierwszy raz to 30 000. (grudzień 2020), BTC został wycofany (tygodniowy RSI ~90). 30 000 po raz drugi. (lipiec 2021) Wyniki rynku BTC są neutralne (RSI ~ 50). 30 000 teraz. BTC wyprzedane w sprzedaży Covid w marcu 2020 r. (RSI 34)

– opisuje obecną sytuację na rynku Plan B, sugerując, że dziś jest dobry moment za zakupy.

Kupować, czy nie kupować – oto jest pytanie

Do tego wszystkiego dochodzi obecna sytuacja na wykresie. Bitcoin może jeszcze wybronić obecne poziomy i odbić (co w momencie pisania tych słów właśnie trwa). Wtedy zaliczyłby coś na miarę podwójnego dna (oczywiście w niepełnej klasycznej formie) i mógłby kontynuować wzrosty.

Czy więc warto już dziś kupić bitcoiny (lub inne czołowe altcoiny)? Na to pytanie każdy inwestor musi odpowiedzieć sobie sam. Bazując jednak na wyżej opisanych wskaźnikach można zaryzykować tezę, że dołek na wykresie BTC/USD jest za nami lub jesteśmy blisko jego poziomu.