Dzisiaj odzież medyczna wcale nie musi być nudna. Do dyspozycji jest bowiem o wiele więcej modeli ubrań niż jeszcze kilkanaście lat temu, a biel nie jest jedynym rozwiązaniem. Ubrania medyczne mogą być wygodne, a przy tym ciekawie skrojone. Na rynku znaleźć można interesujące propozycje zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn. Dzięki temu lekarze, pielęgniarki, kosmetyczki czy farmaceuci mogą wyglądać profesjonalnie i modnie zarazem. Jaki typ odzieży medycznej warto wybrać do gabinetu.

Właściwy rozmiar to podstawa

Odzież medyczna powinna posiadać przede wszystkim odpowiedni rozmiar. Za mała bluzka czy spodnie będą bowiem krępować ruchy, a za duże skutecznie zdeformują całą sylwetkę. Dlatego przed zakupem warto jest dokonać odpowiednich pomiarów. Wówczas wybranie rozmiaru nie będzie większym problemem. W sklepach z odzieżą medyczną ubrania są dokładnie rozpisane pod tym względem. Dlatego zakupów można dokonać również przez internet.

Odzież medyczna z najlepszych materiałów

Podczas dokonywania wyboru zawsze należy zwrócić uwagę na rodzaj tkaniny, z której dany element stroju jest wykonany. Dzisiaj ubrania medyczne są produkowane z materiałów miękkich, przewiewnych oraz odpornych na utratę swoich właściwości. Bawełna w połączeniu ze spandexem czy poliestrem jest dość rozciągliwa. Elastyczne materiały nie krępują ruchów, a dodatkowo skutecznie odprowadzają wilgoć. To w czasie pracy ma ogromne znaczenie. Domieszki różnorodnych tkanin mają za zadanie nadać odzieży właściwości plamoodporne.

Odzież medyczna

Typ budowy ciała a wybór ubrania

Oczywiście podczas zakupu ubrań, również odzieży medycznej, należy zdawać sobie sprawę z kształtu swojego ciała. Taka wiedza się przydaje podczas zestawiania poszczególnych elementów ubioru. Świat mody, również tej medycznej, cały czas się zmienia. Warto więc wykorzystać dostępne możliwości, aby podkreślić atuty swojej sylwetki i ukryć jej ewentualne mankamenty. Wyróżnia się przy tym pięć podstawowych typów sylwetek – prostokąt, trójkąt, odwrócony trójkąt, koło oraz klepsydrę. Od kilku sezonów bardzo modne są ubrania dopasowane do sylwetki, a więc taliowane żakiety czy ołówkowe spódnice. Jednak nie jest to jedyne rozwiązanie. Osoby, które cenią sobie raczej luz i swobodę mogą postawić na efektowne tuniki czy luźniejsze sukienki.

Kolorystyka i wzór

Warto pamiętać o tym, że ubrania medyczne to już nie tylko nudne fartuchy w kolorze białym, ale całe bogactwo spersonalizowanych elementów garderoby. Kolorowy strój skutecznie poprawia nastrój, a przy tym jest bardzo modny. Dzisiaj wybór w zakresie kolorystyki czy wzorów jest ogromny. Przy tym kolorowa odzież wcale nie oznacza mniejszego profesjonalizmu. W przypadku każdej stylizacji, także tej medycznej, bardzo duże znaczenie ma zestawienie ze sobą poszczególnych elementów. Najwygodniejszym połączeniem wydaje się być zestawienie spodni z bluzą medyczną. Jednak wcale nie trzeba ograniczać się jedynie do tego. Warto przy tym pamiętać, żeby umiejętnie łączyć ze sobą nadruki i kolory. Całość nie powinna być bowiem kiczowata.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Apolonia.