Egzamin na prawo jazdy obarczony jest ogromnym stresem. Badania robione na kursantach przygotowujących się do egzaminu na prawo jazdy wykazują, że tak duże zdenerwowanie może być często nie tylko paraliżujące, ale może być nawet większe od stresu maturalnego. Jak zatem pokonać własne lęki i zdać egzamin na prawo jazdy?

Wszystko zaczyna się od kursu

Aby zdać kurs na prawo jazdy kat. b w Rzeszowie należy wybrać odpowiednią szkołę nauki jazdy oraz dobrego instruktora. To właśnie on musi potrafić zainteresować wszystkich kursantów oraz postarać się przekazać im wiedzę z zakresu ruchu na drodze w przejrzysty i przystępny sposób. Oczywiście osoby, które zapisały się na kurs nie mogą pomijać poszczególnych zajęć i również muszą zaangażować się w część teoretyczną, bez której nie wyjedziemy samochodem na miasto. Podczas kolejnych, wyjeżdżonych godzin trzeba dokładnie przećwiczyć poszczególne manewry, aż osiągnie się poziom perfekcji. Jest to szczególnie istotne podczas egzaminu właściwego, kiedy to strach czasami mocno paraliżuje kursanta. Jednak on ma wszystkie manewry tak przećwiczone, że mógłby je wykonywać z zamkniętymi oczami.

Czego należy unikać podczas egzaminu na prawo jazdy w Rzeszowie?

Kiedy nadchodzi dzień egzaminu na prawo jazdy każdy kursant musi opanować swój stres, by móc zdać za pierwszym podejściem. Liczy się przede wszystkim pozytywne myślenie – idziemy na egzamin po to, aby o zdać, a nie po to by go oblać. Nie wolno również ulegać przesądom mówiącym o tym, że nie da się zdać za pierwszym razem. Przygotowując się do egzaminu nie należy zapomnieć o przygotowaniu psychicznym oraz odpoczynku oraz odpowiedniej dawce snu.
Na placu manewrowym należy wziąć kilka głębokich oddechów i uspokoić kołatanie serca. Następnie wsiąść do samochodu i ustawić fotel i lusterka oraz zapiąć pasy. Jeszcze jeden głęboki oddech i można odpalić auto. Nie należy się przejmować w momencie, kiedy samochód zgaśnie – każdemu może się to zdarzyć. Ponadto można również ustawić optymalną pozycję samochodu, zanim rozpoczniemy konkretny manewr.

Zaczynając jazdę po mieście nie należy myśleć o egzaminatorze jak o wrogu. Należy dostosować prędkość do przepisów oraz do ruchu na drodze, jednak nie należy również jechać zbyt wolno. Trzeba pamiętać również o tym, że egzaminator nie może wydawać kursantowi poleceń niezgodnych z przepisami ruchu drogowego. Jeśli nie udało Ci się wykonać polecenia i ustawić się na lewym pasie do skrętu w lewo, wówczas jedź przepisowo i spróbuj zawrócić na najbliższym skrzyżowaniu jeśli to możliwe, a następnie wykonaj polecenie. Bez zbędnych nerwów i zbyt szybkich ruchów.

Jeśli weźmiesz sobie do serca wszystkie powyższe porady, wówczas gwarantujemy, że zdasz na prawko na pierwszym razem!

Po ukończonym kursie, zainteresowani mogą również skorzystać z usługi jaką jest kurs ADR.