Dziecko, a modelarstwo – zalety

W dzisiejszych czasach rodzice bardzo często zachodzą w głowę, jak oderwać dziecko od ekranu komputera czy telewizora. Niestety bardzo często zapominają, że to oni są odpowiedzialni za zaszczepienie w dziecku mądrych i wartościowych pasji. Przesiadywanie przed ekranem jest dla młodego człowieka prostym sposobem na rozerwanie się, warto więc przedstawić mu alternatywne sposoby spędzania wolnego czasu.

Mały modelarz

Modelarstwo jest pasją, która zdobywa coraz większą popularność, zwłaszcza wśród młodych chłopców. Sklepy dla modelarzy oferują wiele gotowych modeli, których złożenie na pewno zainteresuje młodych fanów motoryzacji, lotnictwa czy marynarki wojennej. Na początek warto wybierać modele proste w konstrukcji, niewymagające użycia specjalistycznych narzędzi i kleju, by dopiero później przerzucić się na bardziej skomplikowane konstrukcje. Nie ulega wątpliwości, że modelarstwo jest bardzo cenną pasją. Wystarczy przyjrzeć się jego zaletom.

Uczy cierpliwości

W modelarstwie nie da się ominąć żadnego etapu składania dzieła, by przyspieszyć skończenie pracy. Każda czynność musi być wykonana powoli i dokładnie, by osiągnąć jak najbardziej zadowalające efekty. Dlatego modelarstwo polecane jest dzieciom mającym problemy z koncentracją i skupieniem uwagi.

Nie jest drogie

Zaszczepienie pasji modelarstwa w dziecku to koszt zaledwie kilkudziesięciu złotych – tyle bowiem może kosztować podstawowy zestaw narzędzi i prosty model do sklejania. Nie jest to duża kwota, biorąc pod uwagę, że może zadecydować o pasji na całe życie.

Daje możliwość wspólnego spędzania czasu

Składanie modeli z ojcem lub dziadkiem daje małemu chłopcu możliwość spędzania czasu razem z ukochaną osobą. Pozwala to zacieśnić więzi rodzinne i prowadzić długie rozmowy przy modelarskim stole.

Kształtuje zdolności manualne

Każdy modelarz wie, jak wielkiej precyzji i dokładności wymaga wycinanie poszczególnych części modelu. Jest to świetny sposób na wykształcenie przez młodego człowieka zdolności manualnych.
Drobne elementy modelu wymagają dokładnego operowania nożykiem lub skalpelem, co wymaga ogromnego skupienia. Modele sklejane po ich złożeniu należy dokładnie pomalować, z zachowaniem najdrobniejszych detali.

Uczy historii

Sklep modelarski oferuje wiele modeli statków, samolotów czy pojazdów historycznych. Ich sklejanie może być dla dziecka świetną okazją do tego, by dowiedzieć się co nieco o dawnych czasach. Sam model po złożeniu można osadzić w dopasowanej scenografii, złożonej zgodnie z prawdą historyczną.