Balon zamiast brzucha. Uczucie rozpierania. Efekt piłki przesuwającej się przez jelita. Wszystko to aż za dobrze znają osoby brykające się z problemem gazów i wzdęć. Ich profilaktyka wymaga przede wszystkim zmiany w odżywianiu, ale kiedy już się przytrafią mimo starań można sobie z nimi poradzić.
Czy wzdęcia są groźne?
Gazy i wzdęcia to powszechny problem, ale jednocześnie zbyt często bagatelizowany. Wzdęcie samo w sobie nie jest groźne, ale choroba z której może ono wynikać, już może być. Podstawą jest tu dobra diagnostyka już na samym początku problemu. Jeżeli cierpisz na przewlekłe, bardzo dokuczliwe wzdęcia, z którymi nie radzisz sobie domowymi sposobami, koniecznie zgłoś się do lekarza. Przyczyną może być wiele chorób, tj wrzody, nietolerancje pokarmowe, czy celiakia, przy których pici kopru włoskiego, czy dodawanie cynamonu niewiele pomoże.
Co na wzdęcia znajdziesz w aptece?
Rynek farmaceutyczny oczywiście długo nie czekał z odpowiedzią na jeden z najczęściej zgłaszanych problemów gastrycznych. Preparaty na wzdęcia mają ułatwić usunięcie nadmiaru gazów z jelit i a w ich składzie możemy znaleźć głównie ekstrakty ziołowe. Kolejną grupą są leki zawierające symetykon, czyli substancje, która redukuje napięcie powierzchowne pęcherzyków powietrza znajdujących się w jelitach. Dzięki temu pęcherzyki łatwiej pękają, mniej „rozpychają” jelita, co znacząco zmniejsza dyskomfort. Kiedy wzdęcia są bardzo uporczywe i sprawiają ból utrudniający codzienne funkcjonowanie można sięgnąć po leki rozkurczające. Pamiętajmy jednak, że są ich długotrwałe stosowanie może spowalniać pracę jelit, a ta jest jedną z przyczyn powstawania gazów. Kiedy, więc następnym razem pomyślisz „co na wzdęcia”, to zacznij od środków naturalnych i profilaktyce wzdęć, a nie sięgaj po leki redukujące napięcie mięśni gładkich. Choć przynoszą szybką uglę, zarówno tę związaną z bólem, jak i dyskomfortem spowodowanym obecnością powietrza w jelitach, to w efekcie mogą przynieść efekt odwrotny do zamierzonego.
Naturalne sposoby na wzdęcia – każdy ma do nich dostęp.
- Każdy z nas we własnej kuchni ma to, co na wzdęcia zawierają ziołowe preparaty apteczne. Przyprawy, które ułatwią usuwanie gazów to m.in., imbir, majeranek, koper włoski, czy cynamon. Dodaj je do swoich potraw, a proces trawienia na pewno się poprawi.
- Ruszaj się. Co prawda po posiłku często czujemy się ociężali i mamy ochotę zalec na kanapie, ale nie warto. Uczucie ciężkości w żołądu szybciej ustąpi, gdy wybierzemy się na spacer. Ruch wspomoże mikroruchy jelit, a jednocześnie będzie delikatnym masażem dla naszych narządów wewnętrznych.
- Masaż nie tylko na kolkę u dziecka. Przy problemach trawiennych dzieci wszyscy zalecamy pomasowanie brzuszka. Dlaczego tak niewiele osób korzysta z tej metody w wieku dorosłym. Już kilka kółek wokół jamy brzusznej, zgodnie z ruchem wskazówek zegara może przynieść sporą ulgę.