Aplikacje mobilne zdobywają świat. Ze względu na ich rosnąca popularność, producenci poszczególnych systemów operacyjnych przeznaczonych na urządzenia mobilne zaczęli udostępniać specjalne narzędzia, dzięki którym takie aplikacje może zrobić praktycznie każdy. Tak postąpił m. in. Google, dając do rąk internautów narzędzie, dzięki któremu każdy może tworzyć własne aplikacje mobilne na system Android.

Aplikacje mobilne Android
Aplikacje mobilne Android

Zmiany w podejściu do aplikacji i urządzeń mobilnych

Tworzenie aplikacji bez konieczności wpisywania choćby jednej linijki kodu html? Google już jakiś czas temu zadbał o to, aby coś takiego było możliwe. Od czasu udostępnienia przez tego internetowego giganta darmowego narzędzia o nazwie Google App Inventor Android, internauci mają możliwość przekuwania własnych pomysłów na aplikacje mobilne Android.

Program Google App Inventor Android powstawał przez niespełna rok. W tym czasie jego twórcy poświęcili wiele pracy na jego rozwój i ostateczne dopracowanie. Właściwa optymalizacja tego narzędzia wymagała od nich między innymi przeprowadzenia serii badań w szkołach i liceach. Już sam ten fakt pokazuje, że Google App Inventor Android jest narzędziem bardzo prostym i skierowanym do osób nie zajmującym się tworzeniem aplikacji mobilnych dla systemu Android zawodowo.

Aplikacje mobilne Android tworzone przez internautów

Idea projektu, który zaowocował powstaniem omawianego programu, oparta została na świadomości zmian, jakie dotknęły nowoczesne urządzenia mobilne. Eksperci Google słusznie zauważyli, iż telefony komórkowe stały się obecnie miniaturowymi, przenośnymi komputerami, wykorzystywanymi do najróżniejszych celów. Pomysłowość ich użytkowników oraz wciąż rosnące zapotrzebowanie na nowe rozwiązania sprawiają, iż producenci oprogramowania nie są w stanie zrealizować wszystkich zgłaszanych potrzeb. Nadążanie za nimi możliwe jest jedynie dzięki uczynieniu z użytkowników smartfonów nie tylko konsumentów, ale i twórców. Projektowane przez nich aplikacje mobilne Android , dają szansę na większe zaspokojenie rynku, a przede wszystkim na idealnie dostosowywanie rozwiązań do oczekiwań użytkowników.

Zmiana opiekuna, czyli MIT zamiast Google

Obecnie program Google App Inventor Android rozwijany jest już nie przez firmę Google, ale przez Massachusetts Institute of Technology – najsłynniejszą i najbardziej renomowaną amerykańską politechnikę. Już jako MIT App Inventor, narzędzie to stanowi doskonałe środowisko do prostego i szybkiego tworzenia aplikacji w sposób graficzny. Niestety, program ten nie uniknął pewnych – typowych dla darmowych narzędzi – niedociągnięć i ograniczeń. Jedną z nich jest słaba wydajność aplikacji mobilnych Android tworzonych za pomocą MIT App Inventor. Dlatego też w przypadku potrzeby stworzenia aplikacji mobilnej, która spełniać będzie najwyższe standardy, warto skorzystać z pomocy profesjonalistów.