Coraz częściej u wielu pacjentów uskarżających się na dolegliwości bólowe w klatce piersiowej, zalecane jest badanie elektrokardiologiczne, zwane próbą wysiłkową. To nieinwazyjne badanie wykonywane na bieżni lub rowerze stacjonarnym, ma na celu ocenić wydolność fizyczną danego organizmu. Dokonywana analiza przepływu krwi, pracy serca pacjenta oraz jego zapotrzebowania na tlen w trakcie wzmożonej aktywności fizycznej ciała jest bardzo pomocna w postawieniu precyzyjnej i trafnej diagnozy.
Test wysiłkowy – wskazania
Test wysiłkowy to bardzo proste badanie, które umożliwia zdiagnozowanie chorób układu krążenia. Wskazane jest u osób:
- z niewyjaśnionymi bólami w klatce piersiowej
- ze schorzeniami układu krążenia, w celu oceny skuteczności prowadzonej kuracji
- po zawale serca, by określić jego rokowania
- z rozrusznikiem, w celu kontroli jego stanu zdrowia.
Wysiłkowe badanie na bieżni – przygotowanie pacjenta
EKG wysiłkowe nie wymaga zbyt dużych przygotowań. Należy pamiętać, by 12 godzin przed testem wysiłkowym unikać nadmiernego wysiłku fizycznego, a także palenia papierosów czy stosowania innych używek. Minimum 3 godziny przed badaniem pacjent również nie powinien spożywać posiłków. Pacjent może być poproszony także o odstawienie wybranych leków. W trakcie badania należy jedynie rozebrać się do pasa, by do klatki piersiowej można było przyczepić elektrody. Pamiętajmy, by zabrać ze sobą wygodny strój, który nie będzie krępował ruchów podczas badania.
Badanie na bieżni – przebieg
Zastanawiasz się, jak wygląda wysiłkowe EKG? Otóż badanie jest bardzo proste. Niezbędna w jego wykonaniu jest bieżnia medyczna lub rowerek elektromagnetyczny, a także aparat EKG.
Na początku na klatce piersiowej pacjenta umiejscowione są specjalne elektrody, które połączone są z urządzeniem rejestrującym. Następnie badana osoba proszona jest o rozpoczęcie ćwiczeń na bieżni bądź rowerku stacjonarnym i wykonywanie ich aż do momentu osiągnięcia maksymalnej częstotliwości pracy serca lub pojawienia się sytuacji zagrażającej jego zdrowiu. Podczas dokonywanego wysiłku sporządzany jest zapis EKG, który pokazuje nieprawidłową pracę mięśnia sercowego. Po zakończeniu badania, w 1, 3, 6, oraz 9 minucie po wysiłku, wykonywany jest zapis EKG spoczynkowego.
Jak widzimy, test wysiłkowy jest bardzo prostym badaniem, które wykazuje wiele poważnych chorób układu krążenia. Do jego wykonania potrzebna jest jedynie bieżnia, urządzenie rejestrujące i fachowa opieka medyczna, by wykluczyć na przykład chorobę wieńcową.