Kierowca, która postanowi zakupić alkomat, staje przed nie lada dylematem, który model urządzenia wybrać. Okazuje się bowiem, że wybór jest dziś bardzo duży. Dotyczy on między innymi tego, czy kupić urządzenie z ustnikiem czy bez niego. Podpowiadamy, jakie są wady i zalety ustników w alkomatach oraz na które rozwiązanie ostatecznie lepiej się zdecydować.

Trafność pomiaru alkomatem bez ustnika

Swego czasu każdy alkomat był wyposażony w ustnik, bez którego dokonanie pomiaru trzeźwości było niemożliwe. Z czasem na rynku pojawiły się również modele pozbawione ustnika, jednak powszechne przekonanie było takie, iż nie są to wystarczająco skuteczne urządzenia. Zakładano, i bez ustnika do urządzenia dostaje się zbyt mało powietrza, aby możliwy był trafny pomiar. W wielu przypadkach zarzuty te wobec alkomatów bez ustników były jak najbardziej zasadne. Z czasem jednak udoskonalono technikę pomiaru bez użycia ustnika, przez co możliwy stał się dokładny pomiar z użyciem takich właśnie urządzeń. Obecnie nawet policja korzysta z alkomatów bez ustników, co jest niezaprzeczalnym dowodem ich skuteczności. Z drugiej jednak strony trzeba mieć na uwadze, że wiele tańszych modeli alkomatów bez ustników działa poprzez wykorzystanie starszych, mniej skutecznych metod pomiaru. Innymi słowy, nie każdy model alkomatu bez ustnika zapewnia trafny pomiar trzeźwości, choć wiele urządzeń tego rodzaju rzeczywiście jest godnych zaufania

Kupuj tanie alkomaty w Sklep-alkomat.pl

Kwestie higieniczne

Pewnym zarzutem wobec urządzeń z ustnikiem jest niehigieniczność korzystania z nich. Rzecz w tym, iż badany musi włożyć do ust ustnik, na którym pozostaje jego ślina, po czym z urządzenia korzystają kolejni użytkownicy. Rozwiązaniem tego problemu jest używanie wymiennych ustników, jednak rodzi to pewną niedogodność. Jeśli z danego urządzenia korzysta kilka osób, potrzebnych jest wiele ustników. Oczywiście, każdy może po prostu wyposażyć się w swój własny, jednak nadal pewną niewygodą będzie każdorazowe zakładanie swojego ustnika.

Trwałość alkomatu

Jak się okazuje obecność ustnika lub jego brak to czynnik mający wpływ na trwałość urządzenia. Rzecz w tym, iż alkomaty z ustnikami wykorzystują nieco prostszy mechanizm pomiaru, dzięki czemu ich budowa jest mniej skomplikowana. Tym samym urządzenia tego rodzaju po prostu rzadziej ulegają uszkodzeniom. Tak naprawdę jednak najważniejszym czynnikiem decydującym o trwałości alkomatu jest jakość jego wykonania. Kupuj tanie alkomaty w Sklep-alkomat.pl, a niezależnie od tego, czy wybierzesz model z ustnikiem czy bez niego, przez długie lata będziesz się cieszył sprawnością urządzenia.