Znasz to uczucie, kiedy wracasz z imprezy jako młody bóg, a następnego dnia nie masz ochoty przypominać sobie jak się nazywasz? Zwykle trzeba solidnie przesadzić z ilością procentów, żeby czuć się tragicznie, ale o zwykłego kaca wcale nie jest tak trudno. Jak zminimalizować skutki spożycia alkoholu?

Jak uniknąć kaca?

Najprościej oczywiście „szklanka wody zamiast”, albo chociaż zachować umiar. Niestety to z tym umiarem miewamy problem. Po pierwsze, alkohol wpływa na naszą percepcję otoczenia, więc może nam się wydawać, że jesteśmy w lepszej formie niż faktycznie. Po drugie to, że jakiś czas temu popłynęliśmy na imprezie, a następnego dnia nic nam nie było, nie oznacza, że tak skończy się każda balanga. Na naszą formę podczas przyjęcia, jak i następnego dnia ma wpływ, to jak byliśmy wypoczęci, co i w jakiej ilości zjedliśmy, czy się nawadnialiśmy na bieżąco, rodzaj spożywanego alkoholu, a nawet temperatura otoczenia. Zmiennych jest wiele, a przez to chcąc, nie chcąc, chyba większość z nas doświadczyła negatywnych skutków spożycia alkoholu.

„Na kaca najlepsza jest praca.”

W tym starym powiedzeniu jest ziarno prawdy. Aktywność fizyczna zwiększa tempo przemian metabolicznych w naszym organizmie. Choć raczej nikt nie ma ochoty tyrać do upadłego w takiej chwili, to jeżeli jesteśmy w stanie utrzymać równowagę, to warto się wybrać chociaż na krótki spacer, koniecznie z butelką wody, a najlepiej sokiem z ogórków. Wiele uczuć związanych z kacem wynika z odwonienia organizmu. Spożycie wody, napojów izotonicznych, czy z dodatkiem witaminy C, pozwoli nam szybciej wrócić do siebie. Nie bez powodu po suto zakrapianej imprezie fajnie mieć w lodówce domowej roboty rosołek, barszczyk, czy choćby produkty kiszone. Po pierwsze zawierają sporo soli, więc szybciej przywracają równowagę elektrolitową, a po drugie wiele z nich ma kwaśny odczyn dzięki czemu nasz żołądek lepiej je toleruje, bo wspomagają działanie naszych soków trawiennych, a jak wiesz z przyjmowaniem posiłków może nie być łatwo.

Czego szukać w aptece?

Leki na kaca są dobrym rozwiązaniem, o ile tylko nasz żołądek będzie już w stanie je przyjąć i po chwili nie zwrócić. Najprostszym rozwiązaniem są preparaty elektrolitowe, które pomogą nam się szybciej nawodnić. Producenci prześcigają się też w produkcji leków konkretnie na kaca. Prawda jest jednak taka, że po kacu zwyczajnie trzeba się zregenerować i większość tych produktów zawiera po prostu dużą dawkę makro- i mikroelementów, które mają nam to ułatwić. Popularnym sposobem na kaca jest stosowanie kwasu acetylosalicylowego zawartego w preparatach typu AlkaSeltzer, Aspiryna, Aspirn Pro. Nie jest to jednak najlepsze wyjście. Co prawda możemy pozbyć się bólu głowy, ale kwas acetylosalicylowy podnosi poziom alkoholu we krwi, a co za tym idzie, z nadmiernym spożyciem będziemy mierzyć się dłużej.