Istnieje kilka rodzajów wentylacji, a każda z nich pracuje na innym poziomie głośności. Mechaniczna robi zdecydowanie więcej hałasu od grawitacyjnej, ze względu na stale pracujące silniki wentylatorów.
Jeszcze głośniejsze będą małe ścienne wentylatory, które zazwyczaj montuje się zamiast kratek wentylacyjnych. Bez względu na wybrany rodzaj, należy jednak pamiętać, że prawidłowo dobrana wentylacja ma nie tylko korzystny wpływ na jakość i czystość powietrza, ale przede wszystkim na zdrowie domowników.
Wentylatory ścienne i centralne
Wentylatory ścienne instaluje się bezpośrednio w pomieszczeniu użytkowym, dlatego nie sposób uniknąć hałasu związanego z ich działaniem. Co prawda nie pracują stale, ale okresowo, mimo wszystko dla osób nie lubiących hałasu nie będą dobrym rozwiązaniem.
Wentylatory tego rodzaju często umieszcza się w sypialni, więc hałas towarzyszący pracy silników może znacznie utrudnić zasypianie czy przeszkadzać w czytaniu książki lub w pracy. Inaczej sprawa wygląda w przypadku wentylacji centralnej, która jest zdecydowanie cichsza.
Takie wentylatory umieszcza się z dala od pomieszczeń, w których hałas mógłby być uciążliwy, unika się więc montowania ich w sypialni czy domowym biurze. Dodatkowo silniki zamknięte są w specjalnych obudowach, które dodatkowo zmniejszają hałas.
Cicha wentylacja domowa
Wpływ na głośność działania wentylatorów mogą mieć także nieprawidłowo dobrane kanały wentylacyjne lub źle wyregulowane nawiewniki. Jest to jednak wina producenta, a nie błąd w montażu, dlatego najlepiej dokładnie obejrzeć wentylator przed dokonaniem zakupu.
Dobra wentylacja domu będzie miała przewody izolowane warstwą wełny mineralnej, która zapobiegnie wkraplaniu się pary wodnej. Dodatkowo główne kanały powinny być wyposażone w tłumiki, które znacznie ograniczą hałas w pomieszczeniach użytkowych. Nawiewniki mocowane na wylocie kanałów również powinny być stabilnie zamocowane, dobrej jakości oraz koniecznie odpowiednio dobrane do ilości wydmuchiwanego powietrza.