Na rynku dostępnych jest bardzo wiele rzetelnych firm, które oferują wysokiej jakości wkłady kominkowe. To właśnie szeroka i bardzo różnorodna oferta sprawia, że wybranie najlepszych wkładów jest dość trudnym zadaniem. Z niniejszego artykułu dowiedzą się Państwo, czym tak naprawdę różnią się poszczególne produkty i na co zwrócić uwagę przy ich zakupie.

Materiał ma znaczenie

Oryginalne wkłady kominkowe jak powszechnie wiadomo, mogą być wykonane z kilku różnych materiałów. Każde rozwiązanie ma swoje zalety i wady, dlatego też warto dokładnie zapoznać się z nimi, dzięki czemu zdecydowanie łatwiej będzie dokonać udanego zakupu. W dzisiejszych czasach największym zainteresowaniem cieszą się żeliwne wkłady kominkowe. Materiał ten wyróżnia się bardzo dużą bezwładnością cieplną. Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, że kominek długo utrzymywać będzie ciepło. Żeliwo charakteryzuje się również dużą odpornością na uszkodzenia mechaniczne i wysokie temperatury. Materiał ten nie obtłukuje się i nie koroduje, dlatego też nawet po wielu latach użytkowania spełniać będzie swoje zadania. W Polsce dużym zainteresowaniem cieszą się również stalowe wkłady. Surowiec ten zdecydowanie szybciej przekazuje ciepło do otoczenia, ale niestety także szybciej stygnie. Wielu czołowych producentów pokrywa wkłady specjalną warstwą szamotu, który doskonale akumuluje ciepło.

Na jakie parametry zwrócić uwagę?

Wybierając nowe wkłady do kominka, warto zwrócić uwagę nie tylko na materiał i walory estetyczne, ale również na poszczególne parametry techniczne. Kluczem do sukcesu jest przede wszystkim to, aby moc nominalną idealnie dostosować do powierzchni danego pomieszczenia. Ogromną rolę odgrywa także sprawność grzewcza, która informuje nas o wszelkich stratach ciepła. Jeżeli chodzi o wielkość samego paleniska, to z praktycznego punktu widzenia ma ono jedynie znaczenie estetyczne. Kształt fasady i ilość przeszklonych ścianek, można dopasować do swoich indywidualnych potrzeb i preferencji. Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, aby zwrócić uwagę na powierzchnię szyb we wkładzie. Wysokiej jakości szkło powinno być nie tylko żaroodporne, ale również odporne na szybkie zabrudzenie. Czyszczenie wkładów kominkowych nie jest przyjemnym zadaniem, dlatego też warto postawić na modele, które są łatwe w utrzymaniu czystości.

Poznajemy różnice we wkładach kominkowych

Cenne wskazówki

Aby optymalnie wykorzystać opał warto postawić na wkłady kominkowe, które posiadają regulację procesu spalania. Niestety nie wszystkie modele posiadają taką opcję. Warto zwrócić uwagę także na to z jakich materiałów wykonane są rączki, które odpowiadają za otwieranie lub zasłanianie przepustnicy powietrza. Jak łatwo się domyślić rączki powinny być wykonane z materiału, który nie nagrzeje się od ognia i nie parzyć będzie dłoni.

galeria kominków