Prowadzenie własnej działalności gospodarczej wiąże się z koniecznością odbywania podróży, dzięki którym można mieć stały kontakt z klientami lub dostarczać wymagane towary. Auto służbowe może być również oddane do użytku pracownikom lub stanowić główny filar prowadzonej działalności. Niektórzy przedsiębiorcy decydują się na korzystanie z prywatnego auta, wliczając go do środków trwałych firmy, jednak nie zawsze takie rozwiązanie jest korzystne z punktu widzenia logistyki. W jaki więc sposób sfinansować zakup służbowego samochodu?
Leasing
Najczęściej wybieraną formą finansowania zakupu samochodu jest leasing. Polega on na wykupie samochodu ze środków firmy leasingowej i użytkowanie go aż do zakończenia okresu spłaty. W praktyce można to porównać do wypożyczenia pojazdu i regularnej spłacie zobowiązania aż do całkowitego wykupienia własności. Oczywiście przedsiębiorca wcale nie musi wykupić auta, gdyż może z niego zrezygnować i podpisać nową umowę leasingową. Należy jednak pamiętać, że podpisując umowę jest się zobowiązanym do wniesienia opłaty początkowej liczonej na podstawie wartości auta. Zaletą leasingu jest to, że można uzyskać środki na auto i użytkować je bez konieczności zaciągania kredytu w banku. Również formalności są znacznie uproszczone, gdyż firma użyczająca auto wystawia co miesiąc stosowne dokumenty do rozliczeń księgowych, dlatego cała procedura finansowania opracowana jest pod kątem przedsiębiorcy. Jeżeli chcesz zagłębić się w szczegółowe kwestie związane z biznesem, wejdź na blog internetowy Profinfo.pl. Znajdziesz tam przydatne informacje dla przedsiębiorców z zakresu prawa i finansów. Niewątpliwą wadą leasingu jest to, że możemy mieć z góry narzucony sposób serwisowania, a nawet wyznaczone konkretne punkty napraw. Niektóre firmy ustalają także ograniczenia dotyczące przebiegu, co w przypadku licznych podróży służbowych może uniemożliwiać korzystanie z tej formy finansowania.
Kredyt
Drugą metodą na sfinansowanie zakupu auta jest tradycyjny kredyt. Polega on na przyznaniu określonej sumy pieniędzy, za którą zobowiązani jesteśmy nabyć samochód. W tym przypadku musimy być przygotowani na nieco bardziej sformalizowaną procedurę finansowania i dużo formalności do załatwienia związanych ze skompletowaniem wymaganej dokumentacji. Transakcje bankowe cieszą się jednak większym zaufaniem wśród przedsiębiorców, gdyż kredyty uważane są za najbezpieczniejsze produkty finansowe dostępne na rynku. Na kredyt warto się zdecydować, jeżeli zależy nam natychmiastowym uzyskaniu statusu właściciela auta lub planujemy zakup starszego pojazdu, na które trudno zawrzeć umowę leasingową. Takie rozwiązanie ma jednak swoje wady, a do najbardziej dotkliwych należy obciążenie zdolności kredytowej przedsiębiorcy oraz dość wysokie raty kredytu. Formę finansowania auta warto więc dobrać pod kątem możliwości finansowych firmy i dokonać dokładnej analizy obydwu ofert.