Godziny poświęcone na naukę, czas spędzony w bibliotekach, wizyty na seminariach, a ostatecznie dzień obrony i wielki sukces – tytuł magistra w kieszeni. Tak wygląda przeciętna ścieżka każdego studenta prawa. Co jednak gdy czas świętowania pomyślnego zakończenia kształcenie minie, a nadejdzie moment podjęcia decyzji wpływających na dalszą przyszłość? Sprawdzamy, jakie możliwości stoją przed absolwentami studiów prawniczych.
Studia prawnicze to marzenie wielu maturzystów. Nauka na tym kierunku przygotowuje do pracy na różnych stanowiskach i zapewnia szerokie kompetencje w zakresie mechanizmów funkcjonowania państwa. Jakie kroki należy jednak podjąć, gdy marzenia staną się już rzeczywistością, a my nadal chcemy się rozwijać? Podpowiedź poniżej.
Droga do sukcesu wiedzie przez aplikację
Każdy koniec jest początkiem czegoś nowego. Podobnie jest w przypadku, gdy wybór padł na studia prawnicze. Ich ukończenie, mimo że stanowi znaczący sukces, jest dopiero początkiem długiej drogi ku branżowemu powodzeniu. Jednym ze sposobów jego budowania jest aplikacja. Absolwenci do dyspozycji mają wiele jej rodzajów – radcowską, notarialną, ogólną, komorniczą, sejmową, konsularną czy rzecznikowską. Wybór jest duży, zanim więc poweźmiesz ostateczną decyzję, zastanów się dobrze, z jaką dziedziną chcesz wiązać swoją przyszłość.
Wykonanie aplikacji nie jest jednak łatwe. Proces rozpoczyna się od egzaminów wstępnych. Już na tym etapie musisz liczyć się ze sporą konkurencją. Warto więc dobrze się przygotować, aby nie zmarnować swojej szansy. Jeśli wybierzesz tę drogę, czeka Cię kilka lat nieustannej nauki i godzenia jej z licznymi obowiązkami życia prywatnego. Na koniec będziesz musiał zdać egzamin, który otworzy Ci drzwi na wszystkie sale sądowe.
Student, wykładowca, zamiana miejsc
Jeżeli czujesz, że aplikacja nie jest przeznaczona dla Ciebie, może warto postawić na karierę naukową? Jest to odpowiedni wybór, szczególnie wtedy, gdy ciągłe zagłębianie się w tajniki paragrafów i przepisów są Twoją pasją. Zanim jednak zadebiutujesz w roli wykładowcy, konieczny będzie doktorat. Jego zdobycie wiąże się z kilkoma latami studiów, wystąpieniami na konferencjach naukowych i dziesiątkami fascynujących znajomości z ludźmi podzielającymi Twoją pasję. A może napiszesz swoją pierwszą książkę naukową? Brzmi zachęcająco? Jeśli tak, nie zastanawiaj się ani chwili. Ta droga jest dla Ciebie. Obrona tytułu doktora wiąże się nie tylko z mocno zaawansowaną wiedzą, która otwiera drogę do wszystkich instytucji państwowych, ale także ze znaczącym prestiżem, którego będą zazdrościć liczni znajomi ze studiów.
Studia prawnicze a praca w korporacji
Trzecią alternatywą jest praca jako prawnik wewnętrzny. Rosnące wymagania rynku i coraz dotkliwsze obostrzenia legislacyjne kierowane wobec sektora prywatnego sprawiają, że firmy poszukują ludzi z solidnym wykształceniem. Szczególnie pożądani są ci, którzy ukończyli studia prawnicze. Jakie zadania realizowane są na takim stanowisku? Przede wszystkim jest to analiza prawna wszelkich poczynań firmy i wspieranie radą project managerów w codziennych obowiązkach. Jeśli zdecydujesz się na tę ścieżkę kariery, czeka Cię sporo ciekawych wyzwań i bardziej regularne, w stosunku do innych zawodów prawniczych, godziny pracy. Czujesz, że opisana droga odpowiada ci? Nie wahaj się. Jesteśmy pewni, że osiągniesz sukces.
Jak widać prestiżowy zawód prawnika to nie tylko przyjemności płynące z wysokiej pozycji społecznej i znajomości zawiłych paragrafów, ale także wysiłek wkładany każdego dnia w rozwój własnych kompetencji. Starania w tym względzie opłacają się jednak. Czas poświęcony w rozwój swoich umiejętności zaowocuje bezpieczeństwem socjalnym i pracą pełną wyzwań, w której nie sposób się nudzić.