Istnieje wiele sposobów na ogrodzenie domu. Możliwe jest wybudowanie ogrodzenia tymczasowego, które przez jakiś czas będzie zastępowało płot. Jest to rozwiązanie bardziej korzystne finansowo. Należy jednak pamiętać, że tego rodzaju płoty mają za zadanie jedynie wydzielać kawałek działki. Jeśli pozwalają na to środki, równie dobrze można od początku postawić na ogrodzenie stałe, co pozwoli szybko zakończyć prace związane z otoczeniem domu.
Kiedy możemy postawić ogrodzenie?
Aby móc zbudować ogrodzenie, potrzebna jest pisemna zgoda od gminnego wydziału architektury. Wymóg ten dotyczy jednak jedynie płotów frontowych oraz ogrodzeń o wysokości powyżej 220 m – czy to od strony ulicy, czy pomiędzy domami.
Istnieją również przepisy ustalające, jak dobrze ogrodzić dom. Nie wolno zabezpieczać płotów ostrymi zwieńczeniami oraz należy zamontować furtkę czy bramę w nie mniejszych niż określone prawnie wymiarach. Ważne też, by furtki otwierały się w kierunku posesji, a nie na zewnątrz.
Z jakiego materiału wybudować ogrodzenie?
Jest pięć podstawowych materiałów, z których wykonuje się ogrodzenia. Największą popularnością cieszą się metalowe czy aluminiowe, które dostępne są w atrakcyjnych cenach, cechuje je trwałość oraz odporność na rdzewienie.
Uznanie zdobywa także ogrodzenie kłute najczęściej wykonywane ze stali, które pozwala na zaprojektowanie konkretnych wzorów i zrobienia z płotu ozdoby domu. Ogrodzenie drewniane jest tanie, a w razie potrzeb można je też przemalować, nie ulega za to wątpliwości, że drewno jest podatne na zniszczenia. Solidne będzie za to ogrodzenie z betonu, które można ułożyć z gotowych, dostępnych w sprzedaży paneli.
Niebarwiony beton można nawet pomalować odpowiednimi farbami. Elementy betonowe są jednak bardzo ciężkie i montaż z pewnością okaże się kłopotliwy – czasami potrzebny jest nawet niewielki dźwig. Lekkie i łatwe w stawianiu będą za to ogrodzenia z PVC, odporne na mróz i promienie UV oraz dostępne w różnych kształtach.