Łączenie elementów metalowych możliwe jest na wiele sposobów. Najczęściej wybieranym jest oczywiście spawanie, pozwala bowiem na łączenie w dowolny sposób dwóch części. Sprzęt do spawania jest jednakże relatywnie drogi, wymaga stosowania prądu i do tego posiadania umiejętności spawania. Jest jednakże rozwiązanie o wiele prostsze, nie wymagające dużych nakładów, używania prądu elektrycznego, ani szczególnych umiejętności – wystarczy skorzystać z nitownicy.
Nitowanie w każdym miejscu
Nitownice są stosunkowo prostymi urządzeniami, które pozwalają na dość trwałe połączenie ze sobą dwóch płaskich elementów lub też jednego elementu płaskiego i jednego przestrzennego. Sposób łączenie jest podobny do sposobu, w jaki działają gwoździe lub wkręty. Inna jest jednakże metoda montażu nita, czyli elementu łączącego.
Do montażu nitów używane są bowiem nitownice, czyli specjalne, niewielkie narzędzia ręczne. Nit, z dołączonym do nim elementem prowadzącym, jakim jest kilkumetrowy kawałek prostego druta, wsuwa się w tuleję o odpowiedniej średnicy, zamontowaną w nitownicy. Tak umiejscowiony nit wkłada się w nasunięte na siebie otwory w obu łączonych elementach. Następnie naciska się i zwalnia rączkę nitownicy, pamiętając o tym, aby po każdym naciśnięciu dosunąć nitownicę do nita. Po kilku takich sekwencjach ruchów drut prowadzący odłamuje się od nita, które w tym momencie stał się już trwałym połączeniem dwóch elementów.
Zakup dobrej jakości nitownicy
Choć nitownice są relatywnie niedrogim narzędziami, to także i w tym przypadku można natrafić w sklepach na produkty lepsze i gorsze. Wybierając konkretny model warto zwrócić uwagę na grubość metalu, z jakiego został wykonany korpus nitownicy, a także na wygodę trzymania tego narzędzia w ręku. Dobra nitownicy powinna mieć także dołączony zestaw wymiennych tulei o zróżnicowanych średnicach, co pozwala na stosowanie nitów o różnych grubościach.