Niewielkie mieszkanie czy dom często nie pozwalają na zorganizowanie dodatkowej przestrzeni na pralnię czy suszarnię. Jesteśmy wtedy zmuszeni do znalezienia miejsca dla pralki w łazience, a czasami też w kuchni. Co zrobić, aby pralka była jak najmniej widoczna? Dobrym rozwiązaniem może być zabudowa pralki. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy wyborze szafki do zabudowy.
Przedłużony blat łazienkowy
Układ łazienki nie zawsze pozwala na wygospodarowanie specjalnej wnęki czy oddzielnego kąta, w którym schować możemy sprzęt AGD. Prostym rozwiązaniem może być wykorzystanie przestrzeni pod blatem łazienkowym, który jest częstym elementem wyposażenia łazienki. Warto pamiętać, aby pozostawić odpowiednią ilość wolnego miejsca z każdej strony pralki, aby włączony sprzęt nie oddziaływał bezpośrednio na konstrukcję blatu. Blat nie powinien spoczywać bezpośrednio na pralce. Sprzęt AGD do zabudowy w łazience czy kuchni charakteryzuje się innym systemem wentylacji oraz dłuższą szufladą do nasypywania proszku i wlewania płynu do prania.
Pralki do zabudowy mają ograniczone wymiary. Ich wysokość nie może być większa niż 90 cm, ze względu na zalecaną wysokość montażu umywalek. Wiąże się to często z małym bębnem, który pomieści niewielką ilość prania. AGD do zabudowy jest więc polecane małym rodzinom. Co więcej, nie zaleca się zabudowywania pralek wolnostojących, ponieważ zabudowane ulegają szybszemu procesowi zużycia.
Szafka do zabudowy
Na rynku dostępne są specjalnie przeznaczone pod zabudowę pralki, szafki łazienkowe. Część z nich posiada przesuwane drzwi, które nadają szafce wyglądu garderoby. Wnętrze szafki może zostać podzielone na strefy z szufladami i schowkami. Oprócz miejsca na pralkę, szafka pod zabudowę może pomieścić również suszarkę, kosz na brudną bieliznę, schowek na środki czystości, deskę do prasowania czy odkurzacz. Taka szafka pod AGD do zabudowy wymaga jednak dużo wolnego miejsca. Idealnie nada się więc w istniejących już domach jednorodzinnych oraz wszędzie tam, gdzie mamy wpływ na projekt domu czy mieszkania. Idealnym bowiem miejscem na tak dużą szafę do zabudowy jest wnęka lub oddzielne pomieszczenie pełniące funkcję pralni.
Sprzęt AGD do zabudowy, a niezbędne pomiary
Decydując się na kupno sprzętu AGD do zabudowy, nie zapomnijmy o dokładnym zmierzeniu przestrzeni, którą chcemy przeznaczyć na zabudowę pralki. Równie ważne jest wzięcie miary pralki, którą planujemy zabudować. Pamiętajmy, aby wymiary pralki przyjąć z nawiązką – lepiej, aby pralka była zbyt mała niż za duża. Istotne jest bowiem również podłączenie pralki, a wszystkie rurki i węże doprowadzające i odprowadzające wodę zajmują sporo przestrzeni z tyłu pralki. Zazwyczaj cała instalacja zajmuje około 10 cm przestrzeni. Gniazdko elektryczne powinno znajdować się w miejscu, do którego dostęp będzie nieutrudniony. Odłączenie pralki z prądu powinno być proste, bez konieczności wysuwania pralki z szafki. Warto wiedzieć, że nie powinniśmy używać przedłużaczy do podłączenia pralki, a kabel zasilający powinien być podłączony bezpośrednio do gniazdka elektrycznego.