Wraz z postępującą informatyzacją naszego życia coraz więcej spraw możemy załatwić on-line. Zakupy, zapłata rachunków czy przesłanie rozliczenia do urzędu skarbowego to tylko niektóre sprawy, które możemy zrobić, nie wychodząc z domu.
Cyfryzacja nie omija także organów administracji publicznej. Stale poszerza się lista spraw, jakie przedsiębiorcy mogą załatwić w trybie on-line. E-dokumenty stały się już powszechną formą kontaktu z różnego rodzaju urzędami, firmami czy instytucjami. Aby jednak posiadały one tę samą wagę pod względem prawnym, co dokumenty podpisane własnoręcznie, muszą być opatrzone kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Przykładem takiego e-podpisu jest oferowany przez KIR zestaw do składania kwalifikowanego podpisu elektronicznego Szafir. Jak go zdobyć?
Podpis elektroniczny od KIR
Podpis elektroniczny Szafir to jedna z usług znajdujących się w ofercie KIR – instytucji od lat współtworzącej polski system płatniczy i dostarczającej m.in. kompleksowych usług związanych z rozliczeniami. KIR, działając od ponad 25 lat, wspiera rozwój bezgotówkowych i elektronicznych procesów w polskiej gospodarce.
Podpis elektroniczny Szafir stanowi jedno z rozwiązań mających na celu wsparcie dla upowszechnienia e-dokumentów. Może być używany w wielu obszarach, w których kluczowe jest bezpieczeństwo informacji: w biznesie, administracji czy medycynie.
Jakie są dostępne wersje podpisu elektronicznego Szafir?
Istnieją trzy wersje podpisu elektronicznego Szafir:
- zestaw z certyfikatem kwalifikowanym (występuje w czterech zestawach różniących się przede wszystkim okresem ważności certyfikatu oraz obecnością lub brakiem specjalnego czytnika);
- zestaw z certyfikatem niekwalifikowanym (występuje w czterech konfiguracjach, podobnie jak w przypadku zestawów z certyfikatem kwalifikowanym);
- zestaw bez certyfikatu (3 typy zestawów zawierające obowiązkowo kartę kryptograficzną, a różniące się między sobą rodzajem czytnika lub jego brakiem).
Jak zamówić podpis elektroniczny?
Po podjęciu decyzji o wyborze określonego rodzaju zestawu do składania podpisu elektronicznego, możesz złożyć właściwe zamówienie. Pamiętaj, że do wyboru masz nie tylko trzy różne wersje zestawów – z certyfikatem kwalifikowanym, niekwalifikowanym lub zestawy bez certyfikatów – ale też możesz w zamówieniu wskazać tę konfigurację, która najbardziej Ci odpowiada.
Jeśli posiadasz już własny zestaw, ale Twój certyfikat po upływie określonego czasu stracił swoją ważność, możesz zamówić samo odnowienie certyfikatu dostępne w dwóch wariantach:
- możesz odnowić swój certyfikat on-line – na karcie, która była dotychczas używana –(jedynie dla tych samych danych i pod warunkiem, że certyfikat nie stracił ważności);
- możesz też odnowić certyfikat na nowej karcie wchodzącej w skład zestawu odnowieniowego z opcją dostawy do rąk własnych lub do odbioru we wskazanej placówce KIR.
Po wypełnieniu zamówienia otrzymasz dostęp do dokumentów (umowa i zamówienie), które należy pobrać, podpisać i przesłać do oddziału KIR. O terminie odbioru zamówionego zestawu zostaniesz poinformowany mailowo. Więcej na: https://www.elektronicznypodpis.pl/informacje/jak-zamowic-podpis-elektroniczny/