Poszukiwanie pracy może się oczywiście odbyć już po wyjeździe za granicę przy pomocy znajomych czy po prostu przeglądając ogłoszenia. Warto wiedzieć, że Polacy jako obywatele UE mogą zarejestrować się w zagranicznym urzędzie pracy. Średnio na znalezienie pracy trzeba poświęcić około 3 miesiące, warto więc zabrać ze sobą odpowiedni zapas pieniędzy.

Poszukiwania z Polski

Praca za granicą to wciąż marzenie wielu osób. Poszukiwania można zacząć jeszcze przed wyjazdem z kraju. To wygodne, gdyż można pojechać już w zasadzie na gotowe. Nie jest to jednak takie proste. Przez Internet zatrudnienie jest o wiele łatwiej znaleźć osobom o wysokich kwalifikacjach i fachowcom w swoich dziedzinach.

W przypadku pozostałych osób może być trudniej. Zawsze można skorzystać z usług agencji pośrednictwa. Jest ich sporo, ale nie wszystkie cieszą się dobrą opinią.

Praca za granicą
Praca za granicą

Oszustwa

Nie brak oczywiście oszustów. Trzeba uważać przede wszystkim na fikcyjne oferty pracy. Zawierają one np. nieistniejący adres strony internetowej lub przekierowują na płatną infolinię. Kandydaci przesyłają swoje dane i osobowe oraz numery kota bankowego na tzw. przedpłatę. Niestety pieniędzy już nie odzyskują. Trzeba na to oczywiście szczególnie mocno uważać.

Przed wyjazdem

Przed wyjazdem trzeba zapakować wszystkie istotne dokumenty np. dowód osobisty lub paszport, Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego oraz wszelkie dokumenty odnośnie wykształcenia i posiadanych kwalifikacji. Warto je wcześniej przetłumaczyć na odpowiedni język obcy, a przynajmniej język angielski.

Najlepiej też choć trochę znać język kraju, do którego się wyjeżdża. Jak najbardziej wskazane jest więc odbycie kursu. Wcześniej można się też zorientować jak wygląda życie w danym miejscu.

Szczególnie istotne są informacje o rynku pracy – poziomie bezrobocia czy wysokości podatków. Nigdy nie zaszkodzi też zaznajomienie się z kulturą czy obyczajami. Może się to bowiem przydać w najmniej oczekiwanym momencie.