Małe dzieci zażywają sporo leków, ponieważ bardzo często chorują. Każda kuracja wymaga przestrzegania ścisłych zaleceń lekarza lub producenta leku. Nie powinno się też opuszczać żadnych dawek, ponieważ preparat może wówczas nie działać skutecznie. Duże znaczenie mają też godziny podawania leków, które powinny być zgodne z ulotką znajdującą się wewnątrz opakowania lub instrukcją na pudełku.

Podawanie leków dzieciom doustnie

Płynne leki najlepiej podawać łyżeczką lub przy pomocy specjalnej strzykawki dozującej. Podając płynne leki dla dzieci należy pamiętać, żeby dziecko przyjęło pozycję siedzącą. W pozycji leżącej płyn może przedostać się do tchawicy i doprowadzić do zakrztuszenia. Leków nie należy mieszać z napojami, ponieważ dziecko zawsze powinno wypić pełną dawkę. Między substancjami mogą też zachodzić reakcje chemiczne.

Jeżeli dziecko za żadne skarby nie chce przyjąć leku, konieczne może być użycie siły. Warto jednak uważać, żeby nie wyrządzić mu krzywdy. Zamiennikiem dla wyjątkowo niesmacznego leku może być syrop, jednak należy skonsultować to z lekarzem.

Leki dla dzieci do uszu, nosa i oczu

Podczas zapuszczania kropli do uszu najlepiej położyć dziecko na boku. Po zabiegu warto przytrzymać głowę dziecka, żeby wpadły bezpośrednio do przewodu słuchowego. Leki dla dzieci aplikowane do nosa, najlepiej podawać dziecku położonemu na wznak. Głowę należy odchylić do tyłu, a krople zapuszczać powoli. Dziecko powinno leżeć spokojnie, dzięki czemu nie dojdzie do zakrztuszenia.

W przypadku kropli oraz maści odo oczu, również najlepiej podawać je na leżąco. Kciukiem jednej ręki należy odciągnąć dolną powiekę i aplikować lek z pewnej odległości. Niektóre leki dla dzieci podawane są w sposób wziewny, czyli przy pomocy specjalnej tuby z maseczką. Stosowane są m.in. przy astmie. Podawanie leku musi być zsynchronizowane z wdechem dziecka.

Inne leki dla dzieci

Jeżeli dziecko ma problem z połknięciem tabletki, nie należy ich dzielić lub wysypywać zawartości z kapsułek, ponieważ mogą słabiej działać i nawet mieć nieprzyjemny smak. Wiele preparatów posiada w swoim składzie bardzo podobne substancje lecznicze, których dopuszczalna ilość może zostać przekroczona w wyniku podania dziecku różnych leków na własną rękę. Grozi to skumulowaniem się wielu działań niepożądanych, a nawet zatruciem pokarmowym. Nie powinno się tez podawać dzieciom leków stosowanych przez dorosłych. Wynika to przede wszystkim z innych obowiązujących dawek, które w wyniku podania dziecku mogą wywołać wiele działań ubocznych.