Elementy odblaskowe w komunikacji pełnią niebagatelna rolę. Przede wszystkim zapewniają lepszą widoczność, zarówno elementów drogi, jak i uczestników ruchu. Nie bez kozery zresztą od pewnego czasu osoby poruszające się po zmierzchu po drogach w terenach niezabudowanych muszą być wyposażone w „odblaski”. Jednak kamizelki, kurtki czy szelki to tylko wycinek tego, co może zapewnić bezpieczeństwo i komfort użytkowania dróg. Równie istotne znaczenie mają punktowe elementy odblaskowe na drodze.

Punktowe elementy odblaskowe na drodze

Zwane niekiedy skrótowo „peo” lub „kocimi oczkami„, umieszczane są na drodze i, w zależności od posiadanej barwy, wyznaczają poszczególne jej fragmenty. Te o barwie czerwonej wskazują prawą krawędź jezdni, z kolei jej lewą krawędź oznacza się kolorem żółtym bądź białym. Punktowe odblaski najezdniowe informują również o rondach i wysepkach, progach zwalniających, przejściach dla pieszych.

Oprócz wyżej wymienionych spotyka się również PEO odstraszające dzikie zwierzęta (tzw. „wilcze oczy”) oraz ostrzegające o robotach drogowych. Elementy te mogą mieć własne źródło zasilania i są wówczas określane jako aktywne. Punktowe elementy odblaskowe na drodze mocowane są za pomocą trzpieni, wbudowywania, kleju bitumicznego czy epoksydowego, wytrzymałe na uderzenia, ścieranie i silny nacisk.

Punktowe odblaski najezdniowe a bezpieczeństwo

Umiejscowienie i możliwy rodzaj odblasku są ściśle podporządkowane kwestiom bezpieczeństwa użytkowników dróg. Na przykład elementy aktywne, czyli, jak wspomniano, posiadające własne źródło zasilania (np. diody elektroluminescencyjne oraz baterie, zasilane światłem dziennym oraz przejeżdżających pojazdów), umieszczać należy na terenie, gdzie jest duże prawdopodobieństwo wystąpienia opadów czy zamgleń, utrudniających właściwą widoczność. Co więcej, muszą być one wyposażone w dodatkowe fragmenty, dające możliwość wyświetlania tzw. „ogona świetlnego”, czyli rozbłysków wyświetlających się za jadącym pojazdem. Z pewnością nie podołałyby temu zadaniu bierne punktowe odblaski najezdniowe.