Każdy posiadacz samochodu musi się liczyć z okresowym sprawdzaniem jego stanu technicznego i mowa tu jest nie tylko o obowiązkowych, okresowych przeglądach, których wymagają od nas przepisy. Co więc jest sprawdzane okręgowej stacji kontroli pojazdów, a o co warto zadbać samemu?

Badania obowiązkowe – przegląd samochodu krok po kroku

Przegląd techniczny ma na celu zapewnić bezpieczne użytkowanie samochodu, nie należy go traktować jako przykrego obowiązku, warto posłuchać co do powiedzenia mają osoby sprawdzające nasz samochód, dzięki temu możemy uniknąć przykrych niespodzianek w przyszłości.

Samochód
Samochód

Podczas takiego przeglądu sprawdzane są światła, ich prawidłowe ustawienie i działanie, oceniany jest również stan ogumienia oraz karoserii (chodzi tutaj głównie o rdzę). Następnie samochód poddawany jest testowi pomiaru siły hamowania na stanowisku rolkowym oraz ocenie stanu amortyzatorów (w tym miejscu warto zaznaczyć, że kierowcy przywiązują do nich zbyt małą wagę, warto pamiętać, że amortyzator wpływa zarówno na bezpieczeństwo, jak i na komfort jazdy).

Sprawdzane są również spaliny samochodowe – w trakcie przeglądu następuje pomiar ich emisji, aby ocenić stan jednostki napędowej.

Poważne usterki – duży problem dla kierowcy

Jeżeli osoba przeprowadzająca badanie techniczne stwierdzi, że wykryte usterki zagrażają bezpieczeństwu, zatrzymywany jest dowód rejestracyjny – warto o tym pamiętać, aby nie dopuszczać do sytuacji, w której nasz samochód nie nadaje się już do eksploatacji bez poważnych napraw.

Zbieżność kół – zadbaj o to samemu

Mówiąc o przeglądzie samochodu, nie sposób nie wspomnieć o badaniu zbieżności kół – powinno się go dokonywać raz do roku, najlepiej na wiosnę np. przy okazji wymiany opon z zimowych na letnie.

Na ustawienie kół wpływają przede wszystkim wypadki, ale również jazda po uszkodzonej powierzchni, jeżeli więc zaobserwujemy, że podczas jazdy musimy dokonywać korekt ustawienia samochodu, warto sprawdzić zbieżność kół.

Dbanie o stan techniczny samochodu to obowiązek, z którego należy się sumiennie wywiązywać, aby nie narażać siebie i innych uczestników ruchu na niebezpieczeństwo.