Badania biochemiczne krwi to jedne z najczęściej wykonywanych badań diagnostycznych. Niewątpliwą zaletą tego typu badań jest ich mała inwazyjność – już niewielka próbka krwi może dostarczyć wielu informacji o stanie zdrowia pacjenta. Ponadto dostępnych jest coraz więcej oznaczeń, które dostarczają szczegółowych informacji o funkcjonowaniu wszystkich układów i narządów. Dlaczego warto badać swoją krew? I gdzie najlepiej przeprowadzić taką analizę?

Kiedy powinno się wykonywać badania krwi?

Oczywistym wskazaniem do wykonania analizy biochemicznej krwi jest otrzymanie skierowania od lekarza czy konieczność wykonania badań okresowych dla pracowników. Dobrze jednak nie ograniczać się wyłącznie do tych sytuacji. Szybkie, niedrogie i bezpieczne badanie krwi może bowiem uchronić przed poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi, umożliwiając szybkie postawienie diagnozy. Niepokojące symptomy, które powinny skłonić do zgłoszenia się na badanie krwi to:

– uczucie ciągłego zmęczenia
– utrata wagi o nieznanej przyczynie
– tendencje do powstawania siniaków czy krwawień
– nerwowość i drażliwość
– zbyt częste oddawanie moczu lub przeciwnie – bezmocz
– obrzęki, powiększenie obwodu brzucha
– bladość skóry i błon śluzowych

Badanie krwi
Badanie krwi

O badanie krwi warto zadbać także bez żadnych niepokojących sygnałów. Minimum raz w roku dobrze jest wykonać pakiet podstawowych badań krwi, które doskonale zobrazują funkcję wątroby, nerek, tarczycy, wykluczą obecność anemii czy niektórych chorób nowotworowych. Jakie to badania?

– morfologia krwi z rozmazem
– fT4 i TSH
– glukoza na czczo
– lipidogram
– ApAt i AlAt oraz GGTP
– kreatynina i kwas moczowy
– u mężczyzn po 40 r. ż. – PSA

Gdzie najlepiej zbadać krew?

Odpowiedź na pytaniem gdzie mogę zrobić badanie swojej krwi, jest proste – w akredytowanym laboratorium, najlepiej łączonym z punktem pobrań materiału do badań. Bardzo istotny dla wiarygodności wyników badań krwi jest czas upływający od pobrania krwi do jej zbadania.

Gdy jest on zbyt długi, w próbce krwi zachodzą nieodwracalne zmiany biochemiczne, które mogą fałszować wyniki badań. Dlatego im krótsza droga od punktu pobrań do laboratorium, tym lepiej.

Należy pamiętać o odpowiednim przygotowaniu do pobrania krwi – należy pojawić się w laboratorium na czczo, a w dniu poprzedzającym badanie unikać nadmiernego wysiłku fizycznego i ciężkostrawnej diety.